Dziś oprócz PiS, swój kongres ma Platforma Obywatelska – Radę Krajową. Grzegorz Schetyna w otwierającym przemówieniu zdecydowanie skrytykował Prawo i Sprawiedliwość. Uderzył w jego politykę zagraniczną i wewnętrzną.

Na wstępie prezes PO nazwał PiS „ekipą podpalaczy”, która chce doprowadzić do wojny domowej. Nazwał rządy PiS „agresywnym atakiem na wolność”. Złożył też Polakom kilka obietnic.

Grzegorz Schetyna porównał także PiS do PZPR.

– Kilkadziesiąt kilometrów stąd jest ta partia. Patrzymy na nich przez pryzmat tworzenia rządów jednej partii jak w latach 70. i 80. Działacze siedzący koło Pierwszego Sekretarza. Media będą się przyglądać, kto siedzi bliżej, a kto dalej – mówił Grzegorz Schetyna.

Polityk odniósł się także do polityki rządu wobec Trybunału Konstytucyjnego i sądownictwa w ogóle.

To władza, która podporządkowuje wszystko, walczy z każdą niezależnością. Rozpędzenie Trybunału Konstytucyjnego, walka z władzą sądowniczą. Przekształcenie służb, policji w narzędzie swojej walki. Ta władza walczy z każdą niezależnością. Tysiące „pisiewiczów”, desant. Bezczelny krok szefa Kancelarii Prezydenta wepchniętej do dużej spółki. To jest pycha. A pycha zawsze kroczy przed upadkiem – kontynuował Schetyna.

Schetyna uznał politykę zagraniczną obozu władzy za kapitulację wobec idei europejskiej, za białą flagę. Wypomina, że zanim PiS sięgnął po władzę, międzynarodowa pozycja Polski była znacznie lepsza.

– Byliśmy równorzędnym partnerem, dzisiaj nie ma miejsca dla Polski. To jest biała flaga, którą podnosi PiS w Europie. Europa to nie jest koszyk z zakupami, supermarket, jak mówi prezydent Macron. Ale Europa to wspólnota działań i odpowiedzialności – stwierdził.

Krytyka nie ominęła też Telewizji Polskiej. Grzegorz Schetyna nazwał ją „narzędziem propagandy w stylu goebbelsowskim”.

– To hańba dla tych, którzy występują w tych programach. To element przemysłu nienawiści. Odpowiecie za to wszystko -grzmiał Schetyna.

Prezes Platformy Obywatelski obiecał też, że jeśli PiS zdecyduje się wprowadzić zapowiadaną politykę związaną z abonamentem RTV, PO „nie zapomni o nich” i zapowiedział rekompensaty, dla tych dotkniętych karami.

źródło: natemat.pl

...

Zobacz również