– Przykład francuski jest bardzo klasyczny. Może się powtórzyć również w innych krajach. Musimy być przygotowani do tej wojny – powiedział gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM, minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Schetyna podkreśla, że z USA docierają sygnały o tym, że Europa może zostać poddana kolejnym atakom. Szef brytyjskiego kontrwywiadu poinformował zaś, że dżihadyści z Syrii planują masowe ataki na państwa Europy Zachodniej. Zgodnie z ich opinią, Polska jest jej częścią.

– Potrzebna jest koalicja całego wolnego świata przeciwko terrorystom, bo są zagrożeniem globalnym – podkreślił.

Służby specjalne donoszą, że zidentyfikowano 5 Polaków, którzy po przejściu na islam wyjechali do Iraku i Syrii, gdzie walczą po stronie Państwa Islamskiego. Szósty mieszka w Polsce, lecz jest związany z fundamentalistami.

Schetyna dodaje, że Polska jest bezpieczna, bowiem sprawnie działają służby specjalne. Minister skomentował też pomysł ograniczenia swobód obywatelskich i monitorowania internetu przez służby:

– Te sprawy trzeba monitorować, trzeba mieć pełną wiedzę, wyciągać z tego wnioski, ale z drugiej strony (…) trzeba szukać cały czas pomysłów na to, żeby walczyć z walczyć z terroryzmem, który tak naprawdę już jest inny niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu – powiedział.

źródło: sfora.pl

fot. Kropka nad I

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.