Sawczenko skazana na 22 lata pobytu w kolonii karnej. Śpiewała i żartowała na sali sądowej

Sawczenko skazana na 22 lata pobytu w kolonii karnej. Śpiewała i żartowała na sali sądowej Źródło: fot. Wikipedia

Sąd w Doniecku (Rosja, obwód rostowski) uznał Nadię Sawczenko za winną w sprawie zabójstwa dwóch rosyjskich dziennikarzy i skazał na 22 lata pobytu w kolonii karnej. Powyższą informację podała agencja Interfax powołując się na korespondenta obecnego na sali sądowej.

Sawczenko trafiła do rosyjskiego aresztu 30 czerwca 2014 roku. Sędziowie postanowili więc skrócić karę o okres czasu jaki oskarżona spędziła w areszcie, w rezultacie czego wyrok zostanie skrócony o prawie 2 lata. Ukraińska pilotka zapłaci także karę finansową w wysokości 30 tys. rubli za nielegalne przekroczenie granicy ukraińsko-rosyjskiej.

Podczas odczytywania wyroku na sali sądowej doszło do niecodziennego zdarzenia – oskarżona Ukrainka zaczęła śpiewać i skandować „niech żyje Ukraina”. Sawczenko wykazała się także poczuciem humoru. Sędzia ostrzegł zebranych na sali, że wszystkie osoby, których śmieszą powyższe zdarzenia zostaną natychmiastowo wyprowadzone z sali, na co Sawczenko odpowiedziała - „mnie to śmieszy!”. W związku ze zdarzeniami sąd zdecydował się na przeprowadzenie kilkuminutowej przerwy.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, po zaznajomieniu się z wyrokiem, przedstawił Federacji Rosyjskiej ofertę wymiany – miałaby ona polegać na wydaniu stronie rosyjskiej dwóch oficerów wywiadu zatrzymanych na terytorium Ukrainy w zamian za co Rosjanie mieliby przekazać Ukraińcom Nadię Sawczenko. Propozycje wymiany pojawiały się już wcześniej, jednak strona rosyjska oznajmiła, że ewentualna zamiana wchodzi w grę tylko i wyłącznie po ogłoszeniu wyroku.

Józef Gawron źródło : http://www.interfax.ru/russia/499740
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News