– To szaleństwo! – tak skomentowali naukowcy niezwykłe zjawisko, które w ostatnim czasie wydarzyło się w naszym Układzie Słonecznym. A jest ono wyjątkowe, bo nie często zdarza się, by planeta w tak szybkim tempie zmieniała kolory. 

Chodzi o tajemniczą sześciokątną burzę na Saturnie (Saturn’s Hexagon), która dotychczas była niebieska. Jak jednak zaobserwowali naukowcy, aktualnie niezwykłe zjawisko atmosferyczne na północnym biegunie Saturna jest… złote.

Wszystko zaobserwowano dzięki sondzie Cassini i zdjęciom, które wykonała w 2012 i 2016 roku. Po ich porównaniu okazało się, że ogromna burza (o wiele większa od naszej Ziemi) w tym czasie zmieniła kolor.

Teraz naukowcy nie dość, że mają podstawową zagadkę do wyjaśnienia, czyli pochodzenie burzy, to jeszcze muszą wytłumaczyć dlaczego zmieniła ona kolor. Pojawiły się już pierwsze teorie.

 – Sądzimy, że na zmianę koloru mogą wpływać pory roku na Saturnie. W tym przypadku niebieskawy kolor może zmienić się w złoty z powodu wzrastającej produkcji fotochemicznych związków w atmosferze, jako że biegun północny przygotowuje się do letniego przesilenia w maju 2017 roku – twierdzą naukowcy z NASA.

https://www.youtube.com/watch?v=3nfzWXL2Zfw

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh, źródło: geobeats news / science alert

...

Zobacz również

Zobacz również