"To jest oszustwo". Sasinowi wymknęły się szczere słowa o 500 plus dla emerytów

"To jest oszustwo". Sasinowi wymknęły się szczere słowa o 500 plus dla emerytów Źródło: screen Telewizja Republika

500 plus dla emerytów to sprawa, która nie znika z obiegu medialnego. Wszystko wskazuje, że w samym rządzie słyszymy niejednolite informacje w tej sprawie. Dowodzi tego choćby wywiad z Jackiem Sasinem na antenie Radia Zet.

500 plus jako dodatek dla emerytów zajmuje uwagę opinii publicznej. W przedwyborczej grze postulat dopłat do skromnych emerytur milionów polskich seniorów jest bowiem bardzo kuszący. Na to, by dopłaty weszły jeszcze w tym roku - a co zapowaidało początkowo Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - nic nie wskazuje. Dowiodły tego niedawne wypowiedzi szefowej tego resortu Elżbiety Rafalskiej i Jarosława Kaczyńskiego. Najostrzej w sprawie wypowiada się Jacek Sasin. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów powiedziała na antenie Radia Zet o tym, że rząd "nigdy nie zapowiadał 500 plus dla emerytów". Przyznał za to, że to rozbudzające oczekiwania, podgrzewane niepotrzebnie przez media, "oszustwo".

- Nigdy nie zapowiadaliśmy 500+ dla emerytów, więc mówienie o tym nie jest prawdą - zaczął rozmowę z reporterką radia.

500 plus dla emerytów - konkretów brak

Przyznał, że mowa o kilku milionach emerytów. Decyzja o przyznaniu świadczeń wiązałaby się z wydatkiem rzędu 4,5 miliarda zł rocznie z budżetu. I to przy jednorazowych, a nie comiesięcznych, świadczeniach. Ponowił, że nie można zapowiadać tak dużych wydatków, bo "niepotrzebnie rozbudzą one oczekiwania milionów ludzi". - Nie mamy do końca sprecyzowanego poglądu w tej sprawie. Nie mówimy o kiełbasie wyborczej, że deszcz pieniędzy spadnie na emerytów - powiedział Sasin. Dopytywany przez reporterkę o to, czy dodatek dla emerytów będzie przez PiS forsowany po kolejnych wygranych przez tą partię wyborach, powtórzył, że w tej sprawie nie może nic obecnie dodać. - Jak będzie konkret, to będzie ten konkret komunikowany - zakończył lakonicznie. Dyskusja dotyczy dodatków do emerytur. W kraju jest dziś ok. 9 mln emerytów. Na etapie projektu ustawy Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o tym, że świadczenie mogłyby dostać osoby pobierające do 2 tys. zł emerytury. Ci, którzy nie zapracowali na minimum ustawowe, dostaliby 500 złotych. Wciąż jednak nie wiadomo, czy byłaby to jednorazowa pomoc, jak program 300 plus dla uczniów, czy comiesięczny dodatek, jak świadczenie Rodzina 500 plus.  Najlepsze newsy dnia:

    1. 300 tys. Polaków dostanie specjalne emerytury. PiS zmieni prawo?
    2. 500 plus nie dla wszystkich. Już niedługo część rodzin straci świadczenie
    3. Emeryci zrozpaczeni. Nowy komunikat w sprawie 500 plus dla emerytów
    4. Koniec z niskimi emeryturami w Polsce. Cena, którą zapłacimy, jest przerażająca
źródło: radiozet.pl Następny artykuł