Sąsiad Polski TERAZ przyjmuje "ustawę o polskiej okupacji"

Sąsiad Polski TERAZ przyjmuje "ustawę o polskiej okupacji"

Nie uspokoiła się jeszcze sytuacja dyplomatyczna między Polską a Izraelem, a już wchodzimy w nowy spór międzynarodowy. Tym razem sąsiad Polski postanowił uderzyć w nasz kraj. Także w odwecie za kontrowersyjną ustawę o IPN.

Nowelizacja ustawy o IPN, to nie tylko zapis dotyczący kar za obarczanie Polaków winą za holokaust. Do nowej ustawy wprowadzono jeszcze jeden przepis, który już odbija się nam czkawką w relacjach międzynarodowych. ZOBACZ TAKŻE: Już nie tylko USA i Izrael! Kolejny bliski Polsce kraj atakuje nas za ustawę o IPN

Sąsiad Polski uderza w odwecie

Dzięki posłom ugrupowania Kukiz'15 do ustawy wpisano także penalizację banderyzmu. Chodzi o gloryfikowanie działań Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Ta ostatnia, pod przywództwem Stepana Bandery, podczas II wojny światowej dopuściła się potwornych zbrodni względem polskiego narodu. Równocześnie dla Ukraińców Stepan Bandera jest bohaterem narodowym, czego strona polska nie może zaakceptować. W związku z tym wpisanie zakazu promocji banderyzmu do ustawy o IPN bardzo mocno dotknęło Ukraińców. W odwecie przygotowują oni ustawę o "polskiej okupacji" Zachodniej Ukrainy oraz zbrodniach Polaków na Ukraińcach. Tak przynajmniej zadeklarował Swiatosław Szeremeta, sekretarz Komisji Międzyresortowej ds. Upamiętnień na Ukrainie. ZOBACZ TAKŻE: Ukraina wbija Polsce nóż w plecy. Czas na poważne kłopotyCałkowicie absurdalna i ma absolutnie antyukraińską treść i charakter. Doprowadzi ona do poważnego zaostrzenia stosunków polsko-ukraińskich - skomentował Szeremeta nowelizację polskiej ustawy o IPN.

Ukraina ostro krytykuje Polskę

Nie on jeden zabrał głos w sprawie nowego prawa. Podobnie krytycznie odniósł się do niego prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Głowa państwa ukraińskiego przekonywała, że dialog historyczny nie powinien bazować na penalizacji ustawowej. - Prawda historyczna wymaga otwartej rozmowy i dialogu, a nie zakazów - powiedział Poroszenko. Z kolei szef ukraińskiego IPN zarzucił Polsce, że wprowadzając nowe prawo, atakują oni obywateli tego państwa, mieszkających i pracujących w Polsce. - Nowelizacja ustawy o IPN wymierzona jest w Ukraińców mieszkających w Polsce - stwierdził Wołodymyr Wiatrowycz. Podobną opinię wydała ukraińska partia Swoboda, słynąca z nacjonalistycznych poglądów. Jej przedstawiciele domagali się nawet dymisji ukraińskiego ministra dyplomacji, w związku z tym, że nie powstrzymał Polski przed wprowadzeniem prawa. ZOBACZ TAKŻE: Nóż w plecy od sąsiada Polski! Ustawa o polskich katach narodówPolska zakazuje banderowskiej ideologii! To zaprzeczenie praw Ukraińców do własnego państwa i godności! - przekazała Swoboda w oświadczeniu.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News