Były współpracownik Donalda Tuska, a na koniec jego rywal w walce o stołek szefa Rady Europejskiej, uważa, że były premier Polski jest szmatą. 

Saryusz-Wolski przekonywał w rozmowie z tygodnikiem „wSieci”, że był na sali plenarnej, gdy Donald Tusk poparł procedurę Komisji Europejskiej prowadzącą do sankcji przeciwko Polsce.

– Powiedziałem sobie w myślach: „Co za szmata” – mówił były europoseł Platformy Obywatelskiej.

– Rada Europejska nie powinna wybierać przewodniczącego bez wsparcia kraju macierzystego. Sam wspierałem elekcję Donalda Tuska na pierwszą połowę kadencji. Ale po przekroczeniu tej granicy zgodziłem się na propozycję Jarosława Kaczyńskiego. Szedłem na druty, choć wielu mówiło: „Nie rozumiemy” – dodał.

– Chodziło o to, aby rejtanowskim gestem przeciwstawić się biczowaniu Polski oraz by nie było sytuacji, w której Polska nawet nie może zgłosić weta i odciąć się od tej, dla niej nie do zaakceptowania, kandydatury. A był taki zamiar, by przeprowadzić wybór po cichu, okólnikiem, ponad głową Polski – komentował.

– Mam wrażenie, że ta ułańska szarża coś jednak dała. Już przy obchodach 60-lecia traktatów rzymskich szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker miał powiedzieć w Rzymie, że Komisja musi przemyśleć relacje Unii z państwami członkowskimi. A parę dni później Frans Timmermans ogłosił, że Komisja rezygnuje z użycia przeciw Polsce art. 7 przewidującego sankcje. Moim zdaniem poprawnie odczytali polską determinację. A szkody wyrządzone Polsce były przeogromne. Ten czas, kiedy Polsce spadły ratingi, przyniósł straty idące w miliardach. I wielkie straty wizerunkowe – przekonywał.

...

Zobacz również