W nocy z poniedziałku na wtorek przeprowadzono ekshumację pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich. Jak poinformował z kolei proboszcz parafii na Wawelu, sarkofag w którym złożono tragicznie zmarłą parę nie nadaje się już do dalszego użytku i musi zostać wymieniony. 

Ekshumację pary prezydenckiej oraz innych ofiar katastrofy smoleńskiej zleciła prokuratura krajowa, która zdecydowała się przeprowadzić na nowo sekcje zwłok oraz pobrać próbki do badań laboratoryjnych. W pracach zleconych przez prokuraturę weźmie udział zespół złożony z biegłych nie tylko z Polski ale także z takich krajów jak Szwajcaria, Portugalia czy Dania.

W nocy z poniedziałku na wtorek przeprowadzono pierwszą z zaplanowanych ekshumacji – prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz jego małżonki Marii, którzy zostali pochowani na Wawelu.

Jak się okazuje, po ekshumacji będzie potrzeba wymienić cały sarkofag, w którym leżały trumny pary prezydenckiej. Jak poinformował proboszcz parafii na Wawelu, w wyniku procesu wydobywania trumien z sarkofagu przy pomocy mechanicznego rozcinania, płyty go tworzące zostały uszkodzone.

 – Projekt nie przewidywał wielokrotnego otwierania sarkofagu, stąd brak konstrukcji umożliwiającej demontaż i ponowny montaż jego płyt. Uzyskaliśmy zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków na te zmiany. Mamy potwierdzenie wykonawcy, że jest w stanie zrobić to do piątku. Mamy też zgodę rodziny pary prezydenckiej – poinformował media proboszcz parafii na Wawelu.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

bh

...

Zobacz również