Śmiertelna choroba wróciła do Polski. "To pierwszy taki przypadek od wielu lat"

Śmiertelna choroba wróciła do Polski. "To pierwszy taki przypadek od wielu lat" Źródło: Wikimedia.org/Max20001

Sanepid ostrzega przed śmiertelnym żniwem choroby, która na pierwszy rzut oka nie wydaje się groźna. Niestety, pod koniec lutego w wyniku powikłań zmarła 6-letnia dziewczynka. To pierwszy taki przypadek w Polsce od wielu lat.

Sanepid przekazał mediom fatalne informacje. Nie żyje 6-letnia dziewczynka, która od dłuższego czasu zmagała się z ciężką chorobą. Nikt nie przewidywał, że dziecko umrze - w ostatnich latach nie odnotowano w Polsce przypadków śmiertelnych. Niestety, okazuje się, że ospa może doprowadzić do śmierci człowieka. Choć mowa o odosobnionym przypadku sprawa jest bardzo poważna. 

Sanepid ostrzega przed ospą. "To pierwszy taki przypadek o wielu lat"

- To pierwszy taki przypadek od bardzo, bardzo wielu lat – powiedział Janusz Dzisko, wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie, cytowany przez Onet.

Sprawa dotarła do mediów kilka tygodni po śmierci dziewczynki. Czytamy, że dziecko nie było zaszczepiona na ospę wietrzną. Trwa postępowanie sanepidu w tej sprawie. 

- To rutynowe działanie w przypadku, gdy następuje zgon z powodu choroby zakaźnej. Czekamy na dokumentację w tej sprawie - dodał Dzisko, zastrzegając, że sanepid został o śmierci dziewczynki poinformowany przez szpital.

Lecznica odmówiła komentarza w sprawie potwierdzając jedynie, że doszło do śmierci dziewczynki. Z kolei pracownik powiatowego sanepidu nadmienił, że dziewczynka... nie była zaszczepiona na ospę wietrzną.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Dziecko nie było zaszczepione przeciwko ospie - poinformowała Onet powiatowy inspektor sanitarny w Szczytnie Grażyna Sosnowska.

Historia dziewczynki, która zmarła w olsztyńskim szpitalu, dowodzi, że system szczepień jest w pełni zasadny. Na ospę wietrzną chorują przede wszystkim dzieci. Do objawów należą gorączka i zmiany skórne - plamki zmieniające się w grudki z surowiczym płynem.

Śmierć dziewczynki w wyniku zachorowania na ospę to pierwszy taki przypadek od wielu lat. Niestety u 6-latki z Mazur rozwinęło się bardzo rzadko spotykane powikłanie - zapalenie móżdżku.

Chociaż szczepienia przeciw ospie nie są w Polsce obowiązkowe, to lekarze zdecydowanie odradzają rezygnację z nich.

  1. Dramat Edyty Górniak! Jej syn chce wykonywać śmiertelnie niebezpieczny zawód. Gwiazda bardzo się martwi
  2. Tragiczne wyznanie Beaty Kozidrak. Była molestowana przez znanego muzyka!
  3. TVN przekazał tragiczną informację. Nie żyje 130 osób
  4. Dramat gwiazdy TVN, TVP i Polsatu. Jej dziecko umierało, ona była na innym kontynencie
  5. Zbigniew Wodecki nie przyznał się do zdrady? "Jestem zbyt popularny, nie mam czasu na romanse"
  6. Wnuczka Lecha Wałęsy walczy o życie. Kluczowe będą następne 24 godziny

źródło: Onet

Następny artykuł