Pilne ostrzeżenie sanepidu. Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa

Pilne ostrzeżenie sanepidu. Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa Źródło: Jonathan Ford Unsplash.com

Sanepid wydał właśnie pilne ostrzeżenie. Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa, które panuje w kraju. Fala powodziowa, która nadciąga, niesie za sobą większe ryzyko, niż można było przypuszczać.

Sanepid wydał ostrzeżenie w sprawie fali powodziowej, która niesie za sobą zniszczenia. Okazuje się, że woda, która zalewa ulice i pola, jest jeszcze większym zagrożeniem, niż mogłoby się wydawać. Kto powinien uważać i jakich zachowań należy unikać. Sanepid odpowiada na najważniejsze pytania. 

Sanepid ostrzega Polaków przed niebezpieczeństwem 

Zgodnie z informacjami, które wydał sanepid, fala powodziowa niesie także zagrożenie, które nie są widoczne gołym okiem, tak jak dzieje się to w przypadku zalanych dróg, domów, budynków gospodarczych i studni. Z piątku na sobotę w województwie podkarpackim znowu dochodziło do ulew, powodujących miejscowe podtopienia. W powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, przeworskim i przemyskim zagrożenie jest największe. 

- W brudnej wodzie aż roi się od chorobotwórczych drobnoustrojów, zanieczyszczeń biologicznych, chemicznych, mogą to być również substancje toksyczne, ale też wiele innych, których pochodzenia nie jesteśmy w stanie ustalić - przekazał podkarpacki wojewódzki inspektor sanitarny, dr Adam Sidor.

Doktor Adam Sidor dodał, że obecnie sanepid robi wszystko, co w ich mocy, by eliminować i minimalizować zagrożenie epidemiologiczne na zalanych terenach. - Na razie nie zanotowano przypadków chorób zakaźnych czy zatruć, ale jest na to zbyt wcześnie. W chwili obecnej najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi, ich mienia oraz przygotowanie się na dalsze obfite opady deszczu - dodał. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Sanepid przekazuje, jak unikać chorób zakaźnych

- Na terenach, gdzie woda zacznie opadać, zaczniemy działać. Monitorowane są studnie i ujęcia wody, prowadzone akcje informacyjne, jak postępować z zalaną żywnością, jak oczyszczać pomieszczenia, jak uniknąć chorób zakaźnych - przekazał. 

Sanepid lokalnie przekazuje informacje wszystkim mieszkańcom, jakie środki ostrożności powinni podjąć, by uniknąć zakażenia. Ważną kwestią jest, by wodę spożywać tylko z beczkowozu (po przegotowaniu) lub wodę butelkowaną. Pod żadnym pozorem nie można spożywać żywności, która została zalana. 

- Musimy pamiętać, że ta woda, która zalała nam dobytek, to nie czysta woda z rzeki. Usuwając wszelkie zanieczyszczenia, które woda przyniosła, trzeba zachować maksymalne, możliwe do utrzymania w takich warunkach zasady higieny. Przede wszystkim te działania wykonywać w jak najwyższych butach gumowych, zabezpieczyć się w rękawice gumowe, stosować powszechnie dostępne środki chemiczne. Jeśli w czasie wykonywania tych prac nastąpi jakieś zadrapanie, skaleczenie, uszkodzenie ciała, to trzeba koniecznie zgłosić się od razu do lekarza - zaleca. 

Dzisiaj grzeje: 1. Tragiczne wiadomości, nie żyje wielka gwiazda. Zmarła we śnie, miała dopiero 38 lat

2. Pierwsze objawy zawału serca. Lepiej ich nie lekceważyć

Sanepid podkreślił, że służby pracujące na zalanych terenach, mają zapewnić mieszkańcom środki odkażające. W sieci można znaleźć informacje o wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, z którymi można kontaktować się w sytuacjach alarmowych. Należy pamiętać, że picie zakażonej wody może silnie wpływać na schorzenia układu pokarmowego, takie jak dur brzuszny, czerwonka, salmonella i choroby biegunkowe. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zarobki nad morzem właśnie orbitują. W kuchni w Łebie zarobisz 10 tys., zwykły sprzedawca przekąsek w Juracie może liczyć na 5 tys. złotych
  2. Dramat dwóch polskich sportsmenek. Zostały potrącone przez samochód, teraz walczą o życie i zdrowie. Dramatyczny apel o pomoc, liczy się każda złotówka
  3. Na widok klientki fryzjerka prawie zemdlała. Wizyta trwała 13 godzin, końcowy efekt sprawia, że szczęka opada
  4. W ostatniej chwili przed wakacjami wprowadzili nowy zakaz. Kontrowersyjna decyzja
  5. Skandaliczne zachowanie turysty. Pokazali zdjęcie, ręce opadają
  6. Od 13 lat jest w ciąży. Kobieta opublikowała porażające zdjęcia

Źródło: TVN24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News