sanepid nowe zasady kwarantanny
Pikio.pl
Joanna Szwalikowska - 16 Listopada 2020

Od dzisiaj nowe zasady kwarantanny w całej Polsce. Mamy potwierdzenie, sanepid rezygnuje

Sanepid oficjalnie potwierdził. Wprowadzone zostały zmiany dotyczące kwarantanny w całej Polsce. Zrezygnowano m.in. z dzwonienia na rzecz automatu informującego o kwarantannie. Przy pomocy sieci możliwe będzie również zgłaszanie osób, które miały kontakt z zakażonym.

Sanepid działa na zupełnie nowych zasadach dotyczących kwarantanny w całej Polsce. Od teraz nie będziemy otrzymywać telefonów od pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej. O wprowadzonej kwarantannie będzie informowała nas automatyczna sekretarka.

Sanepid potwierdził. Kwarantanna na nowych zasadach

Główny Inspektorat Sanitarny na swoich profilach w mediach społecznościowych udostępnił informacje dotyczące wprowadzenia nowych zasad odnośnie informowania o objęciu kwarantanną. Zniesiony został między innymi obowiązek dostarczania pisemnej wersji informującej o jej nałożeniu. Telefony będziemy otrzymywali natomiast od automatycznej sekretarki.

https://www.pikio.pl/ksiadz-1511202-kb-wierni-wyszli-z-kosciolaOburzeni wierni wyszli z kościoła, nie chcą mieć nic wspólnego z księdzem. Zapowiadają dalsze działaniaCzytaj dalej

- Zniesiono obowiązek wystawiania decyzji w formie papierowej. Pracownicy inspekcji nie dzwonią już z informacją o nałożonej kwarantannie czy izolacji robi to automat - poinformowano w mediach społecznościowych.

Uruchomiony został specjalny numer telefonu (22 25 71 145), z którego będziemy otrzymywali komunikat dotyczący objęcia kwarantanną osób, które znalazły się z bazie EWP oraz został na nie nałożony obowiązek samoizolacji.

Jeśli natomiast z naszej strony pojawią się jakieś pytania dotyczące koronawirusa lub statusu nałożonej kwarantanny, możemy zadzwonić pod numer telefonu - 22 25 00 115. Pamiętajmy jednak, że wcześniej warto sprawdzić, czy odpowiedź na nasze pytanie nie pojawiła się już np. na rządowej stronie internetowej.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

W jaki sposób przekazać pracodawcy informację na temat kwarantanny?

- Dzięki integracji z ZUS nie ma obowiązku poświadczania kwarantanny pracodawcom. Nie trzeba oczekiwać na kontakt od sanepidu, bliskie kontakty osoba zakażona może zgłosić, wypełniając formularz. Wprowadzono elektroniczny system obsługi obywateli - SEPIS - informują przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Do niedawna do wypłaty stosownych świadczeń, potrzebna była decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Należało ją przekazać do ZUS lub pracodawcy. Obecnie jednak nie ma już takiej konieczności.

Jak informowali przedstawiciele sanepidu, wprowadzone zmiany mają przede wszystkim na celu odciążenie pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych. Wiele placówek nie radzi sobie z bieżącymi zgłoszeniami, zwłaszcza w przypadku gdy część pracowników okaże się zakażona lub objęta kwarantanną, przez co nie może pracować.

Dzisiaj grzeje:

1.Wszyscy zamarli podczas kazania abp Jędraszewskiego. "Będziemy sądzeni", internauci oburzeni

2. Kościoły zostały zamknięte, nabożeństwa wstrzymane do połowy grudnia. Czy Polska pójdzie w ślady Francji i Austrii?

3. Już jutro Polacy szturmem wparują do Lidla. Sklep oferuje maseczki za bezcen, bezkonkurencyjna oferta

- Na potrzeby walki z pandemią zakupiono 9 tys. laptopów z pełnym oprogramowaniem, 4 tys. telefonów komórkowych z dostępem do internetu, zainstalowano 4 tys. nowoczesnych telefonów stacjonarnych. Prace inspekcji wspierają spółki skarbu państwa, żołnierze WOT, studenci - przekazali przedstawiciele sanepidu.

Nowe zasady weszły już w życie, dlatego Polacy nie powinni być zaskoczeni, kiedy zamiast telefonu od pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej, otrzymają automatyczne powiadomienie. Należy pamiętać, iż nie ma obowiązku odbierania telefonu z podanego wyżej numeru. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku samoizolacji, a za złamanie kwarantanny grożą bardzo surowe kary.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Pacjent uciekł ze szpitala, aby zrobić zakupy. Zdradził go jeden szczegół
  2. Dwa jamniki wkradły się do zagrody lwa. Dziki kot zareagował natychmiast
  3. Zrobiła z pozoru zwykłe zdjęcie grobu. Kiedy w domu przyjrzała się bliżej, zamarła, przerażający szczegół
  4. Zacznie się 18 listopada dokładnie o 18:00, mamy potwierdzenie. Ogromne utrudnienia, pojawią się tłumy
  5. Jerzy Owsiak usłyszał wyrok. "Świat się zmienia na naszych oczach"
  6. Najlepsza możliwa surówka z kapusty pekińskiej. Jest ważny powód, aby ją jeść
  7. Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieci
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News