Sanepid wkroczył do akcji, zmasowana akcja już od dzisiaj. Będą bardzo surowe kary

Sanepid wkroczył do akcji, zmasowana akcja już od dzisiaj. Będą bardzo surowe kary Źródło: East News/Jan Bielecki

Sanepid już dzisiejszego poranka rozpoczął pilne kontrole związane z przestrzeganiem przepisów sanitarno-epidemiologicznych. Kontrole odbywają się w całym kraju. Do powiatów, w których przepisy zostały zaostrzone, ściągnięto dodatkowe siły. Zapowiadane kontrole mają być bardzo skrupulatne.

Sanepid od sobotniego poranka (8 sierpnia) rozpocznie surowe kontrole na terenie całego kraju. Będą one związane z przestrzeganiem zaostrzonych przepisów. W powiatach oznaczonych jako żółte lub czerwone strefy pojawiły się dodatkowe siły z bardziej bezpiecznych regionów.

Sanepid od dziś rozpoczyna surowe kontrole w całym kraju

Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przekazał, że już w poprzednich tygodniach prowadzono kontrole dotyczące bezpieczeństwa żywności lub higieny. W większości przypadków kończyły się na pouczeniu, jednak teraz zapowiada się bardzo surowe kary finansowe.

- Tylko w ciągu ostatniego tygodnia było to prawie 7 tys. kontroli. Były to niejako kontrole przy okazji, które w ogromnej części przypadków kończyły się na pouczeniu - przekazał rzecznik GIS. Kontrole, które rozpoczną się w sobotę będą związane wyłącznie z przepisami dotyczącymi zwalczania koronawirusa. Kontrole mają być przeprowadzane bardzo skrupulatnie.

- Teraz trzeba się liczyć z surowymi karami finansowymi. Kontrole będą skrupulatne. Zakres kontroli obejmuje kilkadziesiąt pozycji - przekazał Jan Bondar. Jakie obiekty będą kontrolowane?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Jak wyjaśnia rzecznik GIS, kontroli będą podlegały obiekty handlowe, targowiska, przedsiębiorstwa produkcyjne, restauracje, kina, teatry, hotele, galerie handlowe, targi, wystawy, lotniska czy salony kosmetyczne. Jak dodaje Bondar, kontrole będą również interwencyjnie prowadzone na innych zgromadzeniach, takich jak np. wesela.

W przypadkach koniecznych inspektorzy podczas kontroli mogą skorzystać ze wsparcia policji. Obowiązujące przepisy pozwalają na ukaranie kwotą do 30 tysięcy złotych. 

- Dotychczasowe doświadczenia są takie, że niejednokrotnie ognisko epidemiczne zaczynało się na weselu, a kończyło w wielkich zakładach przemysłowych. Musimy to przerwać - przekazał rzecznik. 

Dzisiaj grzeje: 1. Gratulujemy. W końcu się udało, wielkie szczęście w domu Aleksandry Kwaśniewskiej

2. Pilne ogłoszenie sanepidu. Trwają poszukiwania klientów McDonalda

3. Szumowski przestał ukrywać. Powiedział, co wydarzy się w następnym tygodniu

Czym są żółte i czerwone strefy? 7 sierpnia w piątek w "Dzienniku Ustaw" zostało opublikowane nowe rozporządzenie. Dotyczy ono ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jego założeniem jest wydzielenie stref - czerwonej oraz żółtej. Na tych terenach obowiązuje więcej ograniczeń niż na tych przewidzianych dla ogółu kraju. W jednej z takich stref znajduje się Krynica-Zdrój, na której temat wypowiedział się minister Łukasz Szumowski.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Rząd wprowadza kolejny zakaz. Pokrzyżuje plany wielu Polaków
  2. Brak nam słów. Córka Izabelli Scorupco jest oszałamiająco piękna, zdjęcia mówią same za siebie
  3. Łukasz Szumowski przekazał ponurą wiadomość. Zacznie się już dzisiaj
  4. 160 ofiar, może być ich jeszcze więcej. Bardzo smutne wiadomości przekazała Telewizja Polska
  5. Jacek Kurski dostał właśnie nową fuchę. Kuriozalne okoliczności

Źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News