Polscy seniorzy masowo zarażają się śmiertelną chorobą. Brak świadomości i edukacji

Polscy seniorzy masowo zarażają się śmiertelną chorobą. Brak świadomości i edukacji Źródło: unsplash

Sanatorium dla wielu osób jest miejscem, gdzie mogą podreperować swoje zdrowie. Starsza część społeczeństwa chętnie korzysta z licznych uzdrowisk, by cieszyć się zabiegami, które mają poprawić ich zdrowie. Niestety, okazuje się, że często stamtąd w znacznie gorszym stanie.

Sanatorium jest formą leczenia, która w naszym kraju przysługuje nie tylko najstarszym Polakom. Każdy, kto uzyskał od lekarza skierowanie do sanatorium, może udać się na zasłużony wypoczynek połączony z zabiegami czy rehabilitacją. 

Sanatorium leczy, daje chwilę wytchnienia i szaleństwa

Dla osób, które korzystają z sanatorium, oprócz leczenia i odpoczynku niezmiernie ważny jest jeszcze jedna. Na takich wyjazdach starsze osoby poznają ludzi w swoim wieku, którzy nie są ich sąsiadami mijanymi każdego dnia w drodze po pieczywo i gazety. Pomiędzy seniorami mogą nawiązywać się głębsze więzi, te zaś krok po kroku prowadzą ich do łóżka.

Niestety, z najnowszych badań wynika, że wśród osób po 50 wzrasta liczba zakażonych wirusem HIV. Jest to szczególnie widoczny problem u osób, które na wyjazdach w sanatorium współżyją z nieznajomymi. Problem zakażeń wirusa HIV wśród najstarszych Polaków wiąże się z tym, że edukacja seksualna w czasach, kiedy byli młodzi opierała się na czymś zupełnie innym niż dzisiaj. W szkole nie uczono o metodach antykoncepcji innych niż kalendarzyk małżeński, a o chorobach przenoszonych drogą płciową nie mówiło się wcale.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Edukacja seksualna w sanatorium

- Osoby po pięćdziesiątce, a zwłaszcza te po sześćdziesiątce i siedemdziesiątce, są najlepszymi studentami, dlatego, że są najbardziej otwarte, nie mają żadnych zahamowań. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie jest to dla nich krępujący temat. Są nastawieni na otrzymanie rzetelnej informacji, co mogą zrobić, żeby ich seks był satysfakcjonujący i bezpieczniejszy - przekonuje Agata Stola.

Agata Stola jest ekspertem do spraw edukowania starszego pokolenia o seksie. Sola prowadzi wykłady o takiej tematyce na uniwersytetach trzeciego wieku, w sanatoriach i licznych uzdrowiskach. Jak sama przyznaje jej studenci chętnie korzystają z jej lekcji.

Dzisiaj grzeje: 1. Ujawniono prawdę o Witoldzie Pyrkoszu. Tę informację jego rodzina ukrywała latami
2. Jest coraz gorzej? Żona Królikowskiego w rozpaczy, nowe smutne informacje ze szpitala

Dziś seniorzy, którzy wybierają się do sanatorium muszą być świadomi, że współżycie bez prezerwatywy może nieść realne ryzyko zarażenia się wirusem HIV.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Paweł Królikowski zdradził, na co choruje? Fani przypominają jeden z jego ostatnich wywiadów
  2. Nie żyje wielokrotny mistrz kraju. Federacja podała informacje o przyczynach śmierci, smutne wiadomości
  3. Pan Władysław całe życie odprowadzał składki, ale nie dostaje emerytury z ZUS-u. Powód nie mieści się w głowie
  4. Córka Wodeckiego po latach ujawniła prawdę. W ich domu działy się bardzo przykre rzeczy
  5. Wskaż, które dziecko zbiło wazon. Znaczenie odpowiedzi zetnie cię z nóg

źródło: abczdrowie

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News