Planowany na przyszły rok wzrost pracy minimalnej może odbić się negatywnie na finansach samotnych matek. Kobiety, które zarabiają najniższą krajową, a do tego wychowują dziecko, mogą mieć trudności z uzyskaniem pieniędzy z rządowego programu.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia do poziomu 2000 zł brutto (1459 zł netto) rząd zapowiedział już kilka miesięcy temu. Okazuje się, że ta regulacja wcale nie przyczyni się do zwiększenia budżetu matek samotnie wychowujących dzieci. Kobiety, które mają jedną pociechę, nie mają co liczyć, na pieniądze w ramach programu 500+.

Wszystko przez to, że ich dochody miesięczne będą za duże, by mogły uzyskiwać dofinansowanie z programu. Cała sprawa zakrawa na absurd, gdyż przekroczenie dopuszczalnej kwoty wyniesie zaledwie kilka złotych. Podobnie jest z pieniędzmi z potężnie zadłużonego Funduszu Alimentacyjnego. Tu też samotne matki nie będą mogły uzyskać świadczenia.

Zarówno Fundusz jak i Rodzina 500+ bazuje na progach dochodowych, które wynoszą maksymalnie 725 złotych na osobę w rodzinie. Matki z jednym dzieckiem zarabiające 1459 zł miesięcznie przekroczą więc tę kwotę o 9 złotych.

Gdyby resort rodziny, pracy i polityki społecznej zmienił progi dochodowe na wyższe, samotne matki nie miałyby powodów do obaw. Ministerstwo kierowane przez Elżbietę Rafalską nie ma jednak w planach zmian dotyczących progów dochodowych.

źródło: mamadu.pl
pt

...

Zobacz również

Zobacz również