Samorządy chcą kontrolować na co wydawane są pieniądze z 500+

Samorządy chcą kontrolować na co wydawane są pieniądze z 500+

Samorządy chcą sprawdzać na co przeznaczane są pieniądze z programu "Rodzina 500 Plus". Urzędnicy zapowiadają, że źle wydawane pieniądze będą przyznawane rodzinie w inny sposób.

Zgodnie z pomysłem samorządów, z kontrolami miałyby liczyć się głównie rodziny korzystające z pomocy społecznej i te z patologiami. Inne, które także pobierają fundusze w ramach 500+, także mogłyby być sprawdzane.

Wystarczyłby donos do urzędu o niegospodarności danej rodziny miałyby także powodować kontrole. W takim przypadku urzędnicy przeprowadzaliby wywiad wśród sąsiadów rodziny, na którą doniesiono.

"Być może kontrole zostaną przeprowadzone także w przypadku innych rodzin, jeśli otrzymamy sygnały o ich nieprawidłowym funkcjonowaniu. W takich przypadkach będziemy przeprowadzali wywiady w miejscu zamieszkania" - mówi Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kilelcach

W wypadku wykazania niegospodarnego zarządzania pieniędzmi, rodzina miałaby w inny sposób otrzymywać środki. Urzędnicy mówią zwłaszcza o jedzeniu czy ubraniach, ale są także pomysły, by za 500+ finansować kolonie.

Przeciwny takiemu pomysłowi jest wiceminister rodziny, Bartosz Marczuk. Uważa, że to rodzice powinni decydować na co 500 złotych jest przeznaczane i w tej kwestii urzędnicy nie powinni mieć żadnego zdania. Marczuk jest spokojny o rodziny nieobjęte pomocą społeczną. Uważa, że marnotrawienie środków wśród nich "to zjawisko marginalne".

"Zakładam, że te osoby nie będą marnotrawić środków, a jeśli już, to będzie to zjawisko marginalne. Żyjemy w kraju normalnych ludzi i nie uważam, by urzędnik miał decydować, w jaki sposób rodzina ma wydawać pieniądze" - mówi Marczuk

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: niezalezna.pl pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News