Nowy obowiązek już wszedł! Auta muszą być konkretnie wyposażone

Nowy obowiązek już wszedł! Auta muszą być konkretnie wyposażone Źródło: Wikimedia Commons/MOs810

Zatwierdzono nowy obowiązek, od teraz każdy samochód będzie musiał być w to wyposażony. Unia Europejska wprowadziła w życie przepisy, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Dzięki temu każdy samochód ma być bezpieczniejszy. Unia Europejska wdraża powoli swój projekt "zero", który ma doprowadzić do tego, że liczba ofiar wypadków drogowych na terenie państw członkowskich spadnie do zera. W tym celu sporządzono spis nowego obowiązkowego wyposażenia.

Każdy samochód będzie musiał mieć to na wyposażeniu

Nowy projekt UE wymusza na producentach aut montaż aż 30 systemów w każdym nowym pojeździe, które mają podwyższać bezpieczeństwo czynne i bierne. Wśród nich znaleźć ma się inteligentny asystent prędkości, system wykrywania pieszych i rowerzystów, automatyczne hamowanie awaryjne, czy instalacja przygotowana pod montaż alkomatu (który w razie wykrycia alkoholu blokuje możliwość jazdy).

Ponadto auta mają być wyposażone w czarne skrzynki, podobne do tych z samolotów. Dzięki nim dużo łatwiej będzie odtworzyć przebieg wypadku. Każde auto ma być wyposażone w dodatki ułatwiające manewry tyłem, takie jak tylna kamera czy czujniki cofania. Oprócz tego na liście wymogów znalazł się aktywny tempomat, który wykrywa np. przeszkody na drodze i dzięki temu zmniejsza prędkość pojazdu.

Dyrektywa obowiązuje także pojazdy ciężarowe oraz autobusy. Dodatkowo mają one zostać wyposażone w systemy, które zminimalizują martwe pole, które w autach dużych gabarytów jest zwykle dosyć spore.

Producenci protestowali, UE ma swoją wizję

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Producenci otrzymali informacje o dyrektywie z 10-miesięcznym wyprzedzeniem. Podejmowano próby opóźnienia tego, aby ograniczyć koszty i dać firmom więcej czasu na przygotowanie systemów do aut. To się ostatecznie nie udało, więc można się spodziewać wzrostu cen aut salonowych.

Dzisiaj grzeje: 1. 18 osób zginęło w lawinie. Po kilkunastu godzinach ratownicy dokonali nieprawdopodobnego odkrycie
2. Udało się! 20-latek, który katował kota metalową pałką, w rękach policji

Według Komisji Europejskiej efekty tego rozwiązania mamy odczuć już w 2038 roku. Jak podają szacunki ekspertów, liczba ofiar śmiertelnych wypadków może zmniejszyć się o 25 tysięcy. Rannych ma być mniej o 140 tysięcy osób.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy
  2. Wyższe emerytury dla kobiet już pewne! Jedna grupa zawodowa może przygotować się na spore podwyżki
  3. Było 500 plus, teraz wprowadzane jest 500 minus? Tysiące Polaków mogą na tym stracić
  4. Witolda Pyrkosza kochały miliony. Zabiła go choroba, którą miało lub będzie mieć większość Polaków
  5. Kolejne kłopoty Tymoteusza Szydło. Jego decyzja doprowadziła do przykrych konsekwencji

Źródło: Biznesinfo

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News