Ten element znajduje się w wielu samochodach przy szybie. Większość nawet nie wie, do czego służy

Ten element znajduje się w wielu samochodach przy szybie. Większość nawet nie wie, do czego służy Źródło: Unsplash/Nathalia Segato

Samochód zazwyczaj wyposażony jest w pewien dość intrygujący element, znajdujący się przy przedniej szybie, którego zastosowania większość Polaków nie rozumie. Tymczasem znajomość funkcji sferycznego plastiku dla wielu może okazać się bardzo pożyteczna.

Samochód na desce rozdzielczej zazwyczaj wyposażony jest w dość charakterystyczny plastik. Fragment ten ma swoje konkretne zastosowanie, choć wielu nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. Do czego służy sferyczny plastik, który znajduje się tuż pod przednią szybą prawie każdego samochodu wyposażonego w klimatyzację?

Prawie każdy samochód z klimatyzacją wyposażony jest w ten element. Do czego służy?

Okazuje się, że plastik ten, zazwyczaj znajdujący się na środku wysepki, służy do mierzenia temperatury, która znajduje się na zewnątrz samochodu, co czujnik rejestruje poprzez przednią szybę auta. Chodzi m.in. o temperaturę odczuwalną, która faktycznie wpływa na to, jak szybko w samochodzie temperatura zmienia się w zależności od pogody na zewnątrz.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Czujnik nie może być niczym przysłonięty, warto pamiętać

Nie zawsze temperatura na zewnątrz wpływa tak samo na nagrzewanie się wnętrza samochodu. Czynnikiem, od którego to zależy, jest m.in. to, jak dużo promieni słonecznych pada na przednią szybę, a więc jak szybko słońce podgrzewa temperaturę w aucie. Im intensywniejsze słońce (np. podczas braku jakiegokolwiek zachmurzenia nieba), tym temperatura w środku rośnie szybciej, co rejestruje czujnik (sferyczny plastik).

Dzisiaj grzeje: 1. Mama Anny Kalczyńskiej jest w rozpaczy. Nie żyje jej ukochany mąż i ojciec dziennikarki Dzień Dobry TVN

2. Twórcy Kiepskich "uśmiercą" Ferdka. Widzowie zobaczą pogrzeb

Wówczas klimatyzacja zostaje uruchomiona na "pełne obroty", a kierowca, a także jadący z nim pasażerowie, nie odczują w żaden sposób, że warunki pogodowe wpływają na szybsze lub wolniejsze nagrzewanie się lub ochładzanie wnętrza kabiny. Warto więc zadbać o to, aby w miarę możliwości czujnik był czysty (nie miał na sobie kurzu), a także pozostawał odsłonięty.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wiśniewski nie jest jedyny. Polskie gwiazdy w biznesie utopiły FORTUNĘ
  2. Urodziła dziecko dla dziecka. 45-letnia kobieta zaszła w ciąże i urodziła swoje wnuka
  3. Śliczna gwiazda TVP o ślubie i dzieciach. Jej narzeczony ma 19 lat, są uwielbiani za kultowy serial
  4. Dieta aztecka szybko zyskuje coraz większą popularność. Dzięki niej można pozbyć się nadwagi w rekordowo krótkim czasie
  5. Mama odkryła, z kim jej dziecko pisze przez internet i zamarła. Kobieta aż trafiła do szpitala

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł