Tragiczny bilans. Nie dopuść, by to stało się twojemu dziecku

Tragiczny bilans. Nie dopuść, by to stało się twojemu dziecku Źródło: pxhere.com

Samobójstwo staje się coraz większym problemem wśród młodzieży, a nawet dzieci. Eksperci alarmują, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na podjęcie drastycznej decyzji o zakończeniu swojego życia. Co najgorsze, skala zjawiska ma się nadal powiększać.

Samobójstwo zaczyna być coraz częściej występującym problemem wśród młodych ludzi. Podjęcie tak desperackiej decyzji wiążę się jednak z trudnymi przeżyciami dzieci i młodzieży. Psycholodzy podkreślają, że jeśli nie dojdzie do jakiejś rewolucji, to fala samobójstw może wzrosnąć do niebotycznych rozmiarów.

Samobójstwo coraz częstsze wśród dzieci i młodzieży

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opublikowała raport „Dzieci się liczą 2017 – raport o zagrożeniach bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce”, z którego można wyczytać zatrważające statystyki. W ubiegłym roku odnotowano aż 116 śmierci samobójczych osób poniżej 18 lat i 730 prób odebrania sobie życia. Liczba prób samobójczych może być nawet wyższa, ponieważ eksperci przyznają, że na jedno samobójstwo przypada średnio nawet 100 prób. Często jednak nikt nie dowiaduje się o podjęciu przez kogoś takiej próby, nawet osoby najbliższe. - Pacjenci potrafią się do nich przyznać lekarzom nawet po roku - stwierdza profesor Barbara Remberk, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Z raportu wynika, że Polska jest drugim po Niemczech krajem pod względem udanych prób samobójczych dzieci między 10 a 19 rokiem życia. Najwięcej przypadków targnięcia się na życie zostaje odnotowanych od października do kwietnia. W tym okresie zdarza się, że placówki psychiatryczne wręcz pękają w szwach. Dzieci z zaburzeniami psychicznymi lądują wtedy na korytarzach, albo są przewożone przez rodziców na drugi koniec Polski, gdzie akurat są dostępne miejsca.

Nie ma pomocy dla młodocianych samobójców

Profesor Remberk nie ukrywa, że w naszym kraju jest ciągle za mało całodobowych oddziałów psychiatrii dla dzieci i młodzieży. Od wiosny bieżącego roku, w skali kraju przybyło zaledwie 30 miejsc dla pacjentów. Wszystko za sprawą otwarcia jednego nowego oddziału w Konstancinie. Oznacza to wzrost zaledwie o 1%.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ - Niestety, w wielu przypadkach zawodzi wciąż niedoskonały system ochrony zdrowia. W przypadku myśli samobójczych każdy dzień jest ważny, a kolejki w psychiatrii bywają zabójcze - stwierdza Remberk. Samobójstwo nie oznacza od razu depresji. Rodzice powinni mieć świadomość, że próby odebrania sobie życia mogą występować również przy schizofrenii i anoreksji. U dzieci i młodzieży prawie zawsze można zapobiec samobójstwu jeśli w porę zostanie im udzielona odpowiednia pomoc. Niestety raport fundacji Dajemy Dzieciom Siłę podaje też inne mrożące krew w żyłach statystyki. Według danych, jedno na pięć dzieci doświadcza przemocy fizycznej ze strony dorosłych, a 12 procent osób poniżej 18 roku zostało w jakimś stopniu wykorzystane seksualnie.
ZOBACZ TAKŻE
  1. Kora przeżyła koszmar. Nieznane, tragiczne fakty z życia artystki 
  2. Mama Tomasza Komendy chciała popełnić samobójstwo 
  3. Gwiazda serialu TVP wciąż nie pozbierała się po traumie. Bardzo smutne 
Następny artykuł