Kiedy sadzić pomidory? Możesz mieć ogródek na balkonie

Kiedy sadzić pomidory? Możesz mieć ogródek na balkonie Źródło: pixabay.com/kie-ker

Sadzenie pomidorów - jak sadzić, uprawiać, nawozić i podlewać krzaki, by dawały wiele owoców. Jak się do tego zabrać? Czy kwiecień to odpowiedni czas na sadzenie z nasion, a może należy je już wysadzać do gruntu? Jest kilka sposobów, żeby krzewy przetrwały mroźniejsze temperatury.

Sadzenie pomidorów wymaga trochę zaangażowania i czasu, ale efekt może zrekompensować cały wysiłek i trud włożony w ich uprawę. 

Wbrew powszechnym opiniom, według botaników pomidor to nie warzywo, a owoc. Jednak według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług jest warzywem. To doskonałe źródło błonnika, witamin, przede wszystkim potasu i minerałów, co najważniejsze zawiera likopen, związek chemiczny o silnym działaniu przeciwutleniającym, który między innymi opóźnia proces starzenia i zmniejsza ryzyko zawału. Co ciekawe, jego wartości odżywcze nie giną podczas obróbki termicznej. To chyba wystarczające powody, dla których warto pomyśleć nad własną uprawą tej rośliny.

Sadzenie pomidorów - w gruncie, pod folią, w butelkach i na balkonie, opcji jest mnóstwo. Wysadzanie pomidorów z nasion - kiedy przesadzić je do gruntu?

Odmian pomidorów jest naprawdę mnóstwo: koktajlowe, czereśniowe, żółte, malinowe, daktylowe, śliwkowe, paprykowe, bawole serca, to tylko kilka z nich. Najlepiej smakują te kupione od lokalnego dostawcy lub własnoręcznie wyhodowane i wypielęgnowane. Dlatego tak dużo osób decyduje się na uprawę pomidorów we własnym ogrodzie lub szklarni.

Od czego zacząć? Od wysiewu nasion, które możemy dostać w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet supermarkecie, jednak warto je kupić u sprawdzonego sprzedawcy, ponieważ źle przechowywane mogą utracić zdolności kiełkowania. Wysiew najlepiej zacząć w lutym, najpóźniej w marcu, po około miesiącu musimy przesadzić je w doniczki. Opcja dla fanów zero waste to wykorzystanie zamiast doniczki, plastikowej butelki po napoju. 

By ułatwić sobie zadanie, możemy kupić sadzonki i to je w drugiej połowie maja przesadzić do gruntu, temperatury powinny nie schodzić poniżej zera, by młode rośliny nie przemarzły. Pomidory można uprawiać zarówno w szklarniach, tunelach foliowych, donicach na balkonie, jak i klasycznie w gruncie. Przed przesadzeniem do ziemi należy przygotować glebę, przekopać ją i nawozić obornikiem lub kompostem, ewentualnie nawozem. Przesadzanie należy poprzedzić hartowaniem, czyli przyzwyczajaniem roślin do niższych temperatur, niż te panujące w pomieszczeniu.

W miarę upływu czasu i intensywnego wzrostu pomidorów warto wyposażyć się w paliki, by rośliny nie złamały się pod ciężarem owoców. Przeważnie usuwamy pędy boczne i zostawiamy jeden najgrubszy pęd, by roślina tam koncentrowała rozwój owoców. Przy regularnym podlewaniu i pielęgnacji zbiór powinien być możliwy na przełomie lipca i sierpnia. 

Pomidory, które do poszczególnych upraw?

Różne odmiany pomidorów są przeznaczone do innej uprawy i w różnych miejscach sprawdzą się najlepiej. Do uprawy na balkonie w dużych donicach, by roślina mogła prawidłowo wypuścić korzenie, idealnie nadają się pomidory drobnoowocowe: Cytrynek groniasty, Koralik, Mirabell, Venus czy Perun. Do uprawy gruntowej sprawdzą się duże, ale i wytrwałe rośliny, na przykład Bawole serce, Jawor, Krakus, Olbrzym, Retro. Natomiast odmiany szklarniowe to Bekas i Słonka.

  1. Wiosenne porządki w ogrodzie. Od czego zacząć?
  2. Zaaranżuj swój balkon. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę, żeby kwitły do jesieni?
  3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  4. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  5. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News