krzyż
fot. pixabay
Wiadomości Pikio - 11 Grudnia 2015

Sąd zażądał od kobiety zaświadczenia o byciu "praktykującą katoliczką"

Dosyć nietypowy obrót nastąpił podczas jednej z rozpraw o prawa rodzicielskie w myślenickim sądzie. Prowadząca sprawę sędzia zażądała od starającej się o opiekę nad córką kobiety zaświadczenia o tym, że jest praktykującą katoliczką.

Sądowy spór pani Sabiny z jej mężem o opiekę nad jedną z jej córek trwa już od ponad dwóch lat. W trakcie procesu dziewczynka i jej siostra (która mieszkała dotychczas z kobietą) decyzją sądu trafiły do rodziny zastępczej gdzie mają pozostać do momentu zakończenia sprawy. Cała sprawa nie różniłaby się od dziesiątek innych gdyby nie nietypowa decyzja sędzi Elżbiety Dymek, która zażądała od kobiety "zaświadczenia o byciu praktykującą katoliczką". Jak zapewnia adwokat pani Sabiny nikt ze stron sporu nigdy nie poruszał podczas rozpraw kwestii religijnych. - Zdecydowaliśmy się na niedołączanie takiego dokumentu. Uważam, że są to kwestie o charakterze indywidualnym i nigdy nie powinny stanowić podstawy do jakichkolwiek rozstrzygnięć w tym konkretnym postępowaniu – powiedział mediom adwokat pani Sabiny. Reprezentujący w sądzie panią Sabinę prawnik wystosował również skargę do prezesa sądu, w której zarzuca sędzinie prowadzącej sprawę naruszenie praw i wolności osobistych jego klientki. Ze stanowiskiem prawnika zgadza się prezes myślenickiego sądu, który w rozmowie z mediami przyznał, że działania sędzi Dymek mogą być niekonstytucyjne i przytoczył artykuł 53 Konstytucji, według którego nikt nie może być zmuszony przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania. Prawnik kobiety (po raz kolejny) zażądał zmiany sędziego prowadzącą sprawą. Jak zresztą przekonuje adwokat pani Sabiny to nie pierwsza tak dziwna decyzja i zachowanie sędziny. Wcześniej sędzia miała powoływać się na "prawo Murphy'ego" w odpowiedzi na wniosek o jej odwołanie gdzie tłumaczyła, że "druga kolejka zgodnie z prawem Murphy'ego zawsze posuwa się szybciej, w związku z czym ona się do wniosku nie przychyla".Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

bh, źródło: tvn24
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News