Wyrok skazujący byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego za nadużycia władzy został uchylony przez warszawski sąd. Oskarżeni – w tym Mariusz Kamiński, były szef CBA – został wcześniej ułaskawieni przez prezydenta Dudę co wywołało kontrowersje. 

Spośród trzech możliwości jakie miał warszawski sąd tj. rozpoznanie apelacji złożonych zarówno przez przez obronę jak i oskarżycieli posiłkowych, zadanie pytania prawnego Sądowi Najwyższemu, wybrano ostatnią, czyli pozostawienie apelacji bez rozpatrzenia i umorzenie sprawy z uwagi na prezydenckie ułaskawienie.

Stało się tak, ponieważ – jak uzasadniła jedna z sędziów – wobec aktu łaski postępowanie musi być umorzone niezależnie od instancji, w której sprawa się znajduje. Jak dodała, w przypadku prawa łaski, nie mają zastosowania przepisy Kodeksu postępowania karnego tylko Konstytucja RP, która nie przewiduje żadnych specjalnych trybów ułaskawienia.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, aktualny  minister w rządzie Beaty Szydło Mariusz Kamiński i inni byli szefowie Centralnego Biura Antykorupcyjnego zostali skazani za nadużycia władzy podczas swojego urzędowania. Główne zarzuty dotyczyły działań CBA w sprawie tzw. afery gruntowej, gdzie podejrzani mieli być m.in prowokowani przez służby do popełniania przestępstw tj. przyjmowanie łapówek.

W listopadzie ubiegłego roku, prezydent Andrzej Duda postanowił ułaskawić byłych szefów CBA. Kontrowersje wzbudzał fakt, iż wyrok ciążący na ułaskawionych nie był prawomocny. Opozycja oskarżyła wówczas prezydenta o „pomaganie znajomym z partii”.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: rmf24

...

Zobacz również