Stało się! PiS przegłosował "likwidację trójpodziału władzy"

Stało się! PiS przegłosował "likwidację trójpodziału władzy"

Sejm przegłosował właśnie ustawę zmieniającą ustrój SN. Jest to kolejna odsłona batalii między władzą a opozycją, która trwa już sporo ponad rok. Mówi się, że PiS przyjął właśnie "likwidację trójpodziału władzy". Jak teraz będzie wyglądał Sąd Najwyższy?

Spór o konstytucyjność reformy sądownictwa trwa już od zeszłych wakacji i wygląda na to, że przewagę w nim zyskuje ekipa Jarosława Kaczyńskiego. Wszystko dlatego, że przegłosowano dziś ustawę o Sądzie Najwyższym. Nowelizacja zakłada, że do wyboru nowego prezesa, którym nadal mianuje się Małgorzata Gersdorf potrzeba przynajmniej 110 ze 120 sędziów SN. Tak się składa, że Sąd Najwyższy zwyczajnie nie posiada wystarczającej ich liczby.

Sąd Najwyższy przejęty przez PiS?

Przepchnięty dziś projekt zakłada zmniejszenie wymaganej liczby decydujących sędziów do 80. Zdaniem opozycji jest to jawny zamach na Sąd Najwyższy, Konstytucję i demokrację w kraju. Inną kontrowersyjną decyzją jest rezygnacja z losowego przydzielania sędziów do spraw. Na Sali Posiedzeń było dziś bardzo burzliwie. Wyrażającym sprzeciw posłom notorycznie wyłączano mikrofon, a pomieszczenie wypełniło się antyrządowymi okrzykami. - To piąta nowela równie beznadziejna jak poprzednie. Ustawa zmienia zasady, którymi kierują się europejskie demokracje. Dla takiej Polski nie ma miejsca w Unii Europejskiej. Jak wytłumaczycie Polakom tę rosyjską ruletkę, w którą gracie? - grzmiał poseł PO Grzegorz Furgo. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie. źródło: natemat.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News