Kosmiczne ceny warzyw zwalają z nóg. Podrożała nawet rzodkiewka, już dawno nie było tak źle

Kosmiczne ceny warzyw zwalają z nóg. Podrożała nawet rzodkiewka, już dawno nie było tak źle Źródło: fot. pixabay.com/Varhols

Rzodkiewka to kolejne warzywo, którego ceny w ostatnim czasie znacząco wzrosły. Jednak to nie koniec podwyżek cen w polskich sklepach, od których może naprawdę zakręcić się w głowie.

Rzodkiewka to jedno z popularniejszych warzyw w okresie wiosenno-letnim w naszym kraju. Na jej korzyść bez wątpienia przemawia smak, cena, a także przystępność. Co więcej, można ją wykorzystać w wielu daniach, a jak ktoś lubi to nawet zjeść samą. Jednak jej cena w tym roku drastycznie wzrosła, a w niektórych miejscach jest nawet 2,5 raza droższa, niż w latach poprzednich.

Nie jest to jedyne warzywo w naszych sklepach, które znacząco podrożało i niestety wiele wskazuje na to, że podobny stan rzeczy, raczej prędko nie ulegnie zmianom. Dodatkowo za tak gwałtowny wzrost tych wszystkich warzyw odpowiada jeden i ten sam czynnik.

Rzodkiewka jeszcze nigdy nie była taka droga

Ostatnie dni zdecydowanie bardziej przypominały jesień niż lato, jednak po nieoczekiwanej i potwornej fali upałów, którą mieliśmy w drugiej połowie czerwca, bez wątpienia jest to miła odmiana. Niestety wysokie temperatury nie służą nie tylko ludziom, ale i roślinom, które zwyczajnie nie są przystosowane do takich upałów oraz długiego czasu bez wody.

Bez wątpienia ten rok dla polskich rolników jest prawdziwą tragedią. Mała ilość deszczu sprawiła, że bez obaw możemy mówić o prawdziwej suszy, która odbija się negatywnie zarówno na jakości, jak i ilości zbiorów. To natomiast prowadzi do gwałtownego wzrostu cen z powodu małej podaży danego towaru.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Niestety my jako konsumenci odczujemy to naprawdę mocno po naszych kieszeniach. Wśród warzyw, które w tym roku znacząco podrożały jest rzodkiewka, pietruszka, kalafior, fasolka szparagowa, a także szpinak. Wszystkie te produkty podrożały względem ostatnich lat nawet kilkukrotnie.

Co gorsze, wzrosty cen dotyczą również wielu owoców, których ceny za kilogram potrafiły wynosić nawet 40 złotych i więcej. Niestety słabe plony to potężny cios również dla rolników, którzy w końcu ze sprzedaży swoich zbiorów utrzymują siebie, rodzinę, a także gospodarstwo.

Jeżeli w tym, jak i następnych latach nadal będzie tak mało opadów deszczu, a temperatury będą utrzymywać się na podobnym poziomie co teraz, to o cenach z poprzednich lat możemy wręcz zapomnieć.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szok! Znana aktorka PRZESADZIŁA z operacjami plastycznymi. Gwiazda STRASZY wyglądem i nie przypomina dawnej siebie. Fani są PRZERAŻENI
  2. Legendarna dziennikarka TVP zmarła w zupełnym zapomnieniu. Kochały ją miliony widzów, przegrała walkę z okrutną chorobą
  3. Gwałtowna zmiana pogody już w ten weekend. Do Polski wkracza wyż Xandra
  4. Lepiej przełóżcie plany na urlop. Jasnowidz Jackowski mówi, co wydarzy się już za miesiąc, to straszne
  5. Pojawiły się nowe informacje o ojcu zaginionego Dawidka. Sąsiadka rodziny ujawnia porażające fakty
  6. Niedawno oglądaliśmy go w "Familiadzie", teraz podano wieść, która ścina z nóg. Nie żyje znany muzyk

źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News