Ile zarabia rzeczoznawca majątkowy w banku czy w ubezpieczalni?

Ile zarabia rzeczoznawca majątkowy w banku czy w ubezpieczalni? Źródło: pixabay.com/image4you

Rzeczoznawca majątkowy - zarobki i obowiązki. Jak wygląda praca w tym zawodzie? Jakie trzeba posiadać kwalifikacje oraz doświadczenie, by móc ubiegać się o takie stanowisko? Jeśli interesuje cię praca w banku lub ubezpieczalni, to powinieneś zainteresować się proponowanymi zarobkami oraz perspektywami rozwoju.

Rzeczoznawca majątkowy - zarobki i cały opis tego stanowiska. Aby nabyć uprawnienia zawodowe do jego wykonywania, należy zdać egzamin państwowy. Czy to jedyny wymóg formalny? Niestety nie, wszystkie inne określone są przez odpowiednie przepisy prawne - pierwotnie Prawa geodezyjnego i kartograficznego, obecnie zaś ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Rzeczoznawca majątkowy - zarobki jakiego rzędu w tym zawodzie?

Rzeczoznawca majątkowy to osoba fizyczna, która ma uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości nadane przez ministra właściwego ds. budownictwa (zwykle jest to Minister Infrastruktury, chociaż obecnie w Polsce jego zadania w tym zakresie przejął Minister Inwestycji i Rozwoju). Uprawnienia te wynikają z ustawy z 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, chociaż pierwotnie opisane były w akcie prawnym "Prawo geodezyjne i kartograficzne" z 1989 roku.

Uprawnienia zawodowe uzyskuje się poprzez zdanie egzaminu państwowego, jednak żeby być do niego dopuszczonym, należy posiadać wykształcenie wyższe i ukończyć studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości. Kandydat musi również odbyć praktykę zawodową, która trwa przynajmniej 6 miesięcy.

W związku z egzaminem państwowym pojawiają się pewne kontrowersje, bowiem niektórzy kandydaci twierdzą, że jest on celowo tak przygotowywany, aby w zawodzie nie było zbyt dużej konkurencji.

 - Za opracowywanie pytań i przeprowadzanie egzaminów odpowiadają czynni rzeczoznawcy majątkowi. W ich interesie jest więc, aby dostęp do zawodu pozostał ograniczony. Kandydaci to często ludzie po prawie, budownictwie, geodezji, wielu z nich ma zdane inne egzaminy państwowe, a do egzaminu na rzeczoznawcę podchodzą po trzy, pięć, a nawet siedem razy. Za każde podejście trzeba zapłacić 900 zł. Część w końcu zdaje, inni rezygnują, bo szkoda czasu, nerwów i pieniędzy - zdradziła jedna z kandydatek na to stanowisko.

W rzeczywistości zarzuty są jednak nieuzasadnione. Państwowa Komisja Kwalifikacyjna, która orzeka o spełnieniu lub nie wymogów przez kandydata jest powoływana przez ministra właściwego ds. budownictwa. Wybiera on członków komisji w następującym porządku: 3/5 jej składu to przedstawiciele ministra, zaś 2/5 to przedstawiciele organizacji zawodowych rzeczoznawców majątkowych. Ci ostatni zatem mają mniejszościowy udział w Komisji, tym samym nie mogą celowo uniemożliwiać kandydatom nabycia uprawnień.

Rzeczoznawca zajmuje się określaniem wartości rynkowej nieruchomości, propozycji bankowo-hipotecznych. Określa on majątkową wartość szkód lub nakładów dotyczących nieruchomości, lub ruchomości, a także ich części składowych.

Zarobki w tym zawodzie mogą wahać się w przedziale od 4 do 7 tysięcy brutto. 

Ile zarabia rzeczoznawca majątkowy w banku?

Osoby, które posiadają kwalifikacje zawodowe, najczęściej pracują w bankach w dziale zajmującym się nieruchomościami lub kredytami hipotecznymi, kancelariach rzeczoznawców majątkowych lub też prowadzą własne firmy doradcze. 

Każdego przedstawiciela zawodu rzeczoznawcy majątkowego można sprawdzić, ponieważ są oni wpisani do centralnego rejestru, który prowadzony jest przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju. 

Ile zarabia rzeczoznawca? To zależy od tego, gdzie pracuje. Doświadczony pracownik ze stażem i stałymi zleceniami jest w stanie zarobić nawet około 20 000 złotych. Początkujący mogą liczyć na dużo niższe wynagrodzenia, które najczęściej nie przekraczają przeciętnej miesięcznej pensji. W Polsce średnio zarabia 5 tysięcy brutto, jednak około 25% przedstawicieli tego zawodu może liczyć na niewiele ponad 3600 złotych, kolejne 25% zarabia więcej niż 7 tysięcy. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ile zarabia bankier? Opłaca się rezygnować z tej pracy dla posady w rządzie?
  2. Ile zarabia kucharz w Polsce? Kto by nie chciał pracować u Amaro
  3. Ile zarabia architekt wnętrz? Zaprojektuje twoje mieszkanie w najdrobniejszym szczególe
  4. Ile zarabia neurochirurg w Warszawie? Lepiej sprowadzić się do stolicy
  5. Ile zarabia rejestratorka medyczna? Kwoty nie budzą zachwytu
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News