Rzecznik rządu zabrał głos w sprawie szczepionek
Pixabay DarkoStojanovic
Irmina Jach - 19 Grudnia 2020

Szczepienia w Polsce od razu po Bożym Narodzeniu? Rzecznik rządu potwierdza, że jest jeden warunek

Rzecznik rządu, Michał Dworczyk, który był gościem audycji w Polskim Radiu, poinformował, że w najbliższy poniedziałek 21 grudnia Europejska Agencja Leków dokona oceny szczepionki firmy Pfizer. Jeśli preparat zostanie dopuszczony do użytku, szczepienia mogą rozpocząć się tuż po świętach. Wiemy, kto może otrzymać pierwsze dawki.

Rzecznik rządu potwierdził, że szczepienia rozpoczną się już wkrótce. Zaznaczył, że "jeżeli dostawy tej szczepionki trafią do Polski, to w niezwłoczny sposób zostaną rozdystrybuowane". Prawdopodobnie stanie się to po Bożym Narodzeniu.

Rzecznik rządu zabrał głos w sprawie szczepionek

- Jeżeli szczepionka zostanie dopuszczona do użytkowania na terenie UE i jeżeli deklaracje firmy zostaną spełnione, to - opierając się na deklaracjach unijnych - wszystkie kraje unijne będą mogły rozpocząć szczepienie 27 grudnia. Przy czym będą to pierwsze partie szczepionki, nie będzie to jeszcze masowe szczepienie - mówił Michał Dworczyk.

- W tej chwili są już zgłoszeni lekarze - to jest już wiele tysięcy osób, które zgłosiły się do szczepień, jeżeli chodzi o tzw. grupę zero, czyli personel medyczny i osoby, które pracują w szpitalach czy DPS-ach. Liczba chętnych jest już wystarczająca, żeby niezwłocznie, jak będą pierwsze dostawy, rozpocząć szczepienia - dodał.

Rzecznik rządu przyznał, że obecnie nie wie, ile dawek preparatu trafi do Polski. Ocenił, że jest to "kilkadziesiąt tysięcy czy więcej". Zaznaczył, że liczba jest proporcjonalna do liczby ludności w państwie i zależna od dystrybutora.

Wiemy, jakie kary grożą za złamanie „godziny policyjnej” w sylwestra. Są 4 wyjątki, lepiej siedzieć w domuWiemy, jakie kary grożą za złamanie „godziny policyjnej” w sylwestra. Są 4 wyjątki, lepiej siedzieć w domuCzytaj dalej

- Tyle, ile będzie w stanie dystrybutor szczepionki wypuścić z magazynów - proporcjonalne, w uczciwy i sprawiedliwy sposób jest dzielone pomiędzy krajami Unii Europejskiej - wyjaśnił.

Michał Dworczyk zapowiedział, że osoby znane będą zachęcane do publicznego szczepienia lub do informowania o poddaniu się procedurze. Ich zachowanie ma być przykładem i inspiracją dla reszty Polaków. Taką decyzję podjął między innymi Mateusz Morawiecki. Zdaniem szefa KPRM preparat jest szansą na zakończenie kwarantanny narodowej.

- Wytrzymanie jeszcze kilku tygodni to jest szansa na to, że szybciej wrócimy do życia społeczno-gospodarczego, natomiast jeżeli po okresie poświątecznym czy po Sylwestrze ta liczba zachorowań wzrośnie radykalnie, to grozi nam trzecia fala na poziomie nawet 50-60 tys. zachorowań, a to oznacza nawet kilka tysięcy osób, które będą codziennie umierały - mówił.

- Może się okazać, że w tej chwili problemem nie jest kwestia logistyki, problemem nie jest kwestia dostaw szczepionki, tylko jest kwestia tego, żeby osoby zgłosiły się do szczepień. Oczywiście to jest wyzwanie, które jest ogromne i które musimy wspólnie wszyscy razem przezwyciężyć - dodał.

We wtorek 15 grudnia Rada Ministrów przyjęła Narodowy Program Szczepień, którego celem jest doprowadzenie do odporności populacyjnej w 2021 roku. Szczepionki na koronawirusa mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

17-latek poślubił 51-letnią kobietę dwie dekady temu. Ich obecne wspólne zdjęcia dają do myślenia17-latek poślubił 51-letnią kobietę dwie dekady temu. Ich obecne wspólne zdjęcia dają do myśleniaCzytaj dalej

Źródło: Onet.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News