Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk oznajmił, że zapadła decyzja o zastąpieniu PIT, składek na ZUS i NFZ jednym podatkiem. Więcej szczegółów ma być ujawnionych w ciągu najbliższego miesiąca.

Od stycznia 2018 system pobierania opłat publicznych ma być znacząco uproszczony. Przedsiębiorcy i pracownicy mają zostać obciążeni tylko jedną opłatą, zamiast osobno płacić: składki na ZUS, NFZ i podatek dochodowy.  Nikt jednak nie określił jakie będą stawki. Jedyna deklaracja w tej sprawie padła ze strony premier Beaty Szydło, która powiedziała, że rząd nie zamierza podnosić podatków.

Według Henryka Kowalczyka więcej szczegółów odnośnie zmian będzie wiadomo za mniej więcej miesiąc. Dopiero po uchwaleniu przez Sejm noweli Ustawy o administracji podatkowej i Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, Ministerstwo Finansów i ZUS będą mogły wymienić się danymi niezbędnymi do obliczeń, a co za tym idzie przedstawić konkretne liczby.

Wcześniej szef Komitetu przedstawił trzy zasadnicze cele reformy. Ma ona umożliwić wprowadzenie kwoty wolnej od podatków na poziomie 8 tysięcy złotych, zwiększyć progresję podatkową i ulżyć drobnym przedsiębiorcom.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

 wk źródło: next.gazeta.pl

...

Zobacz również