Paweł Szałamacha ostrzega, że nie da się podwyższyć kwoty wolnej od podatku bez szybkiego zwiększenia pobieranych opłat. Jego zdaniem wypełnienie obietnic wyborczych przez PiS staje się coraz trudniejsze.

Paweł Szałamacha był ministrem finansów w rządzie Beaty Szydło, a obecnie jest członkiem zarządu NBP. W swoim wpisie na Facebooku ostrzegł rząd, aby nie podnosił kwoty wolnej od podatku, ponieważ będzie to kosztować łącznie 20 mld złotych rocznie. Jego zdaniem, przy obecnej sytuacji oznacza to podniesienie nawet o połowę podatków dla osób zarabiających więcej.

Wprowadzenie podatku jednolitego i przesunięcie klina podatkowego z niskich dochodów na wyższe oznacza konieczność tak znacznej podwyżki podatków dla tych osób (nawet o połowę) która zakłóci inwestycje małych i średnich firm, na których nam zależy – piszę Szałamacha.

Jego zdaniem taka decyzja może się źle skończyć dla rządów Beaty Szydło. Były minister twierdzi, że podniesienie podatków doprowadzi do protestów. Oprócz tego takie zmiany mogą spowodować, iż przedsiębiorcy nie będą chcieli inwestować, a to także mocno odbije się na gospodarce.

szalamacha

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

wk źródło: next.gazeta.pl

Zobacz również