Dotychczas płaca minimalna była ujednolicona dla całego kraju. Obecnie jednak rząd rozważa wprowadzenie zmian, które pozwoliłyby na jej lokalne obniżanie.

W 2017 roku płaca minimalna wyniesie 2 tysiące złotych. Jednak resort rozwoju wyszedł z pomysłem, aby wojewódzkie komisje dialogu społecznego mogły lokalnie obniżać pensję. Zmiana byłaby możliwa dopiero, gdy związkowcy, pracodawcy oraz przedstawiciele rządu i samorządu się na nią zgodzili.

Obniżki miałyby zachęcać przedsiębiorców do inwestowania, a to teoretycznie zmniejszy poziom bezrobocia na obszarach, gdzie wciąż jest dużym problemem. Pracodawcy są zachwyceni pomysłem, ich  zdaniem obniżenie pensji pomoże w znalezieniu pracy osobom z niskimi kwalifikacjami.

– Płaca na poziomie ogólnokrajowym zbliża się do poziomu 50 proc. średniej płacy w przedsiębiorstwach. Ale gdy się spojrzy na to w rozbiciu na regiony, są miejsca, gdzie jest ona dużo poniżej tego pułapu, i takie, gdzie jest znacznie powyżej (…) A z badań wynika, że gdy płaca minimalna sięga 40–45 proc. średniej, może występować zjawisko wypychania z rynku pracy osób o najniższych kwalifikacjach – powiedział Jeremi Modrasewicz z Konfederacji Lewiatan.

 

...

Zobacz również

Zobacz również