Rząd przygotował bat na kierowców. Mnóstwo ograniczeń i zakazów

Rząd przygotował bat na kierowców. Mnóstwo ograniczeń i zakazów Źródło: Fot. Wikipedia

Przyszłym i obecnym kandydatom na kierowców nie będzie łatwo. Niebawem w życie mają wejść przepisy, które zaostrzą cały proces szkolenia przyszłych kierujących. Dla wielu to koniec marzeń o zdaniu prawa jazdy. 

Każdy wie, ile czasu zajmuje wyszkolenie się na dobrego kierowcę. Zanim zapiszemy się na kurs, musimy udać się do lekarza medycyny pracy, aby wykonać stosowane badania. Konieczne jest także stworzenie Profilu Kandydata na Kierowcę, który pozwala sprawdzić, na jakim etapie szkolenia jesteśmy. Musimy odbyć oczywiście trzydziestogodzinne szkolenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, po czym możemy zapisywać się na egzaminy.

Co się zmieni?

Od 4 czerwca 2018 roku adepci jazdy samochodem będą musieli odbyć obowiązkowy dwuletni okres próbny. W tym czasie nie będą mogli popełnić żadnego wykroczenia. Jeżeli jednak złamią przepisy dwukrotnie, to okres próbny zostanie im przedłużony, a jeżeli trzykrotnie to prawo jazdy zostanie im odebrane. Co więcej, nowi kierowcy, nie będą mogli w czasie okresu próbnego jeździć więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym,  poza terenem zamieszkania 80 km/h a na autostradzie 100 km/h. Nie będzie można też przez pierwsze 8 miesięcy po otrzymaniu prawa jazdy wykonywać żadnej pracy zawodowej związanej z kierowaniem pojazdami. Ponadto, będzie trzeba mieć naklejony na aucie zielony listek.

Najważniejsze szkolenia

Pojawią się również dodatkowe i obowiązkowo płatne szkolenia. Każde z nich będzie musiało zostać wykonane pomiędzy 4 a 8 miesiącem od odebrania dokumentu. Kurs teoretyczny, który ma poruszać tematykę wypadków drogowych ma kosztować około 100 zł, natomiast kolejne przeszkolenie dotyczące wyprowadzenia auta z poślizgu, będzie już dwa razy droższe. Wiele osób oczekiwało wprowadzenia obowiązkowego okresu próbnego, gdyż np. w Niemczech, Francji czy Austrii całkowicie się on sprawdził. Wszystkie zmiany mają w teorii poprawić bezpieczeństwo, jednak czy tak się rzeczywiście stanie? Tego dowiemy się za rok. źródło: www.wp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News