Rząd: Doszło do nuklearnej KATASTROFY. "Ekstremalnie wysokie zanieczyszczenie"

Rząd: Doszło do nuklearnej KATASTROFY. "Ekstremalnie wysokie zanieczyszczenie"

To wiadomość z ostatniej chwili. Władze przyznały, że doszło do nuklearnej katastrofy, która wyemitowała do atmosfery promieniotwórczy środek. Chmura przykryła całą Europę, powodując wzrost promieniowania we wszystkich jej krajach.

O tej sprawie głośno było na przełomie września i października. Wówczas francuscy naukowcy podnieśli alarm i ostrzegali przed nagłym i niespodziewanym wzrostem promieniotwórczości w Europie. Wówczas pojawiła się bowiem nad Europą radioaktywna chmura składająca się z rutenu 106. Promieniowanie utrzymywało się około dwóch tygodni.

Ruten 106

To substancja promieniotwórcza, która powstaje w wyniku rozszczepiania atomów w reaktorach jądrowych. Wstępne badania wykazały, że ta pochodziła z okolic Uralu. Dopiero teraz głos w tej sprawie zabrały władze Rosji, które przyznały, że promieniotwórczy izotop wyciekł do atmosfery po awarii w zakładach atomowych "Majak" pod Uralem. - Rosyjska Federalna Służba ds. hydrometeorologii i monitoringu środowiska naturalnego (Rosgidromet) potwierdziła, że pod koniec września doszło do emisji substancji promieniotwórczej z epicentrum koło Czelabińska na Uralu - podało rosyjskie Radio Echo.

ZOBACZ TAKŻE: Histeria w sieci. Polacy masowo panikują przed radioaktywną chmurą Okazuje się, że podwyższone promieniowanie w Europie było niczym w porównaniu z tym, co wydarzyło się w pobliżu zakładów. Okolice Czelabińska zostały silnie skażone, a życie setek tysięcy mieszkańców tych okolic wystawione na szwank. W sprawie wystąpiła już organizacja Greenpeace Russia, która zgłosiła sprawę do prokuratury. Ekolodzy żądają wyjaśnienia, w jaki sposób doszło do awarii. Chcą też, by winni odpowiedzieli za swoje czyny.

Widmo nuklearnej katastrofy

Nie ulega wątpliwości, że tego typu sytuacje to ogromny wizerunkowy blamaż dla wszelkich elektrowni atomowych i zwolenników tego typu zasilania. Wydarzenia z Czarnobyla, Fukushimy, a także tego typu wycieki, jak w Czelabińsku, skutecznie zniechęcają ludzi na całym świecie do stawiania na energię atomową. Wyraźnie widać to m.in. w Polsce, która wciąż przeżywa traumę po tym, co wydarzyło się u naszych wschodnich sąsiadów w 1986 roku. Wszyscy wiedzą, że za potężną siłą, jaką są w stanie wygenerować reaktory jądrowe, stoi także potężne zagrożenie. źródło: tvp.info
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News