Rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował się na podniesienie płacy minimalnej. Władza uważa, że poprawi to sytuację pracowników. Od 2017 roku będzie ona wynosić 2 tysiące złotych brutto.

Rząd nieco podniósł płacę minimalną w stosunku do tej, którą zaproponowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (1920zł).

– Kierując się odpowiedzialnością za budżet państwa, za sytuację finansów i za los polskich obywateli, myśląc o godności polskich obywateli, rząd zdecydował, że w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2 tys. zł – powiedziała premier Szydło.

Rząd uważa, że podniesienie płacy minimalnej jest bardzo dobrą wiadomością dla Polaków. Do tej pory wynosiła ona 1850 złotych. Władza chce, by rozpiętość między minimalnym wynagrodzeniem a przeciętnym wynagrodzeniem zbliżała się do 50 proc.

Pomysł nie podoba się części przedsiębiorców, którzy przekonują, że sztuczne zawyżanie pensji nie ma sensu. Część pracowników odpowiada, że należy zmusić pracodawców do płacenia więcej, gdyż wyzyskują swoich ludzi korzystając z ich kiepskiej sytuacji życiowej i rodzinnej.

źródło: Polskie Radio

Zobacz również

...