Szef polskiej dyplomacji wydał ważne oświadczenie. Chce poprawy relacji z Rosją. Liczy na spotkanie, które może przełamać dotychczasowy impas.

Witold Waszczykowski ocenił na łamach rosyjskiego „Kommiersant” relację na linii Warszawa-Moskwa. Polska ma bronić się przed jej zacieśnianiem ze względu na „ambicje imperialne” wschodniego sąsiada.

– Gdyby w Rosji był u władzy rząd demokratyczny i gotowy do współpracy z Unią Europejską, byłaby to dla nas idealna sytuacja – przyznał Waszczykowski.

Jednocześnie minister zauważył, że rosyjska dyplomacja nie ułatwia mu pracy. Próżno doszukiwać się woli współpracy z jej strony.

– Ze strony polskiej jest gotowość do współpracy. Na początku 2016 roku, praktycznie zaraz po mojej nominacji, wysłałem do Moskwy wiceministra Marka Ziółkowskiego w celu przedyskutowania kwestii współpracy dwustronnej i bezpieczeństwa. Miałem nadzieję, że to stanie się przełomem – powiedział minister spraw zagranicznych.

Przełomu jednak nie było. Waszczykowski ma nadzieje, że zmiany nadejdą we wrześniu. To właśnie wtedy planuje podjąć rozmowę ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Siergiejem Ławrowem. Do spotkania ma dojść w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

źródło: TVN24

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również