Rząd PiS w poważnych tarapatach. Unijni włodarze domagają się sankcji na Polskę

Rząd PiS w poważnych tarapatach. Unijni włodarze domagają się sankcji na Polskę Źródło: pixabay.com commons.wikimedia.org

Znany belgijski europoseł, Guy Verhofstadt, wzywa do odcięcia Polski od unijnych funduszy. Krytykuje antyliberalną politykę PiS i tłumaczy, jak z jego perspektywy wygląda relacja Kaczyńskiego z Tuskiem.

Verhofstadt wydał obfitą opinię na temat sytuacji w Polsce. Były belgijski premier skomentował nastawianie naszego rządu do instytucji Unii Europejskiej, które miałoby się wyrażać w atakach na Donalda Tuska. Verhofstadt wskazał, iż propozycja wystawienia innego kandydata na przewodniczącego Rady Europejskiej jest aktem zemsty ze strony Kaczyńskiego.

 - Kaczyński od dawna dążył do dokonania politycznej zemsty na Tusku, ponieważ wierzy w spiskową teorię mówiącą o tym, że Tusk jest w jakiś sposób odpowiedzialny za śmierć jego brata bliźniaka, byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem w 2010 roku – twierdzi Verhofstadt.

Europoseł uważa, że Unia Europejska, w obliczu takiej postawy Polski, powinna podjąć konkretne działania. Jego zdaniem opłaty z tytułu funduszów strukturalnych należy uzależnić od trzymania się zasady praworządności. Oznacza to, że jeżeli PiS będzie bagatelizować zalecenia UE w kwestii praworządności, Polska powinna zostać odcięta od funduszy. Verhofstadt proponuje również inne rozwiązania, które mogłyby zmotywować PiS do objęcia innej retoryki.

 - Komisja Europejska i państwa członkowskie UE powinny podjąć działania w celu odebrania polskiemu rządowi prawa głosu, dopóki nie odwróci on swojej antyliberalnej polityki – argumentuje Verhofstadt.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News