Rząd PiS od wielu miesięcy pracuje nad zmianami w Kodeksie Pracy, które delikatnie mówiąc, nie spodobają się pracownikom. Elżbieta Rafalska pomimo fiaska wielu innych jej pomysłów, nie zrezygnowała z odebrania obywatelom ważnego przywileju. Szykują się ogromne zmiany.

Szeroko zakrojone plany minister rodziny, pracy i polityki społecznej dotyczące przeredagowania Kodeksu Pracy spotkały się z ogromną krytyką. Nie wszystkie zawarte w nim pomysły jednak przepadły w ministerialnych teczkach na dokumenty.

Jeden z nich, choć prace nad nim trwają już od 1,5 roku, bardzo podoba się władzom, a minister Rafalska nadal planuje jego wpisanie do Kodeksu. Niestety wiąże się on z odebraniem praw pracownikom, a nie ich nadaniem, bądź sprecyzowaniem.

Rząd PiS chce odebrać Ci ważny przywilej

Niegdyś tworzone przez rządy prawa pracowników opierały się raczej na poszerzaniu roli zatrudnionych w zakładach pracy, niżeli ograniczaniu przysługujących im przywilejów. Rząd Prawa i Sprawiedliwości szykuje się jednak do ograniczenia dostępu do zaległego urlopu, którego ma więcej nie być.

– Nie ma naszej zgody na niekorzystne zmiany dla pracowników! Teraz często jest tak, że pracownik chce iść na urlop, a pracodawca nie chce go udzielić, nie można więc dodatkowo karać go przepadkiem dni wolnych. Zupełnym bezsensem jest też pomysł, aby urlop na żądanie był planowany. To się kłóci z jego ideą – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Zgodnie z zamysłem reformy wszyscy pracownicy mają mieć tyle samo dni wolnego niezależnie od stażu. Będzie do aż 26 dni w roku. Problem polega na tym, że wydłużenie łącznego urlopu poskutkuje odebraniem prawa do „akumulacji” dni wolnych.

Obecnie niewykorzystane dni przechodzą na następny rok i zwykle można wykorzystać je nawet do września następnego roku. Tego właśnie z Kodeksu Pracy chce pozbyć się rząd Zjednoczonej Prawicy.

Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi?

Na ten moment pracownikom ze stażem krótszym niż 10 lat przysługuje 20 dni urlopu w roku, które oczywiście jeśli niewykorzystane, przechodzą na następny rok. Pracujący dłużej mogą liczyć już na 26 dni wolnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Gersdorf nie ma już sił. Rozpaczliwe błaganie prezes SN
  2. Andrzej Duda w furii, nie wytrzymał! Wyciekł wstrząsający plan PiS
  3. B. premier wprawił w osłupienie wyborców: „Kaczyński nienawidzi Polski”

Zgadzasz się z propozycją Elżbiety Rafalskiej?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

13 gwiazd, które straciły fortunę [ZDJĘCIA]

10 niewyjaśnionych śmierci w III RP [ZDJĘCIA]

źródło: se.pl