Rząd PiS przeciwko obywatelskiemu projektowi podpisanemu przez 150 tys. Polaków
Wiadomości Pikio - 27 Stycznia 2016

Rząd PiS przeciwko obywatelskiemu projektowi podpisanemu przez 150 tys. Polaków

Rząd Prawa i Sprawiedliwości negatywnie zaopiniował obywatelski projekt ustawy zakładający zaprzestanie finansowania religii w szkołach, pod którym podpisało się 150 tysięcy Polaków. 

Pod obywatelskim projektem "Świecka Szkoła" podpisało się ponad 150 tysięcy Polaków (wymagane jest 100 tysięcy podpisów, by Sejm zajął się projektem), którzy popierają pomysł zaprzestania finansowania lekcji religii z budżetu państwa i przerzucenia kosztów na związki wyznaniowe, w tym głównie na Kościół katolicki.

- Lekcje katechezy w szkołach to 1,35 mld zł z budżetu, które w niedofinansowanej polskiej szkole można by przeznaczyć na dużo bardziej pożyteczne cele. Lekcje wyrównawcze dla najsłabiej się uczących, dofinansowania do szkoleń dla nauczycieli, lepsze wyposażenie pracowni dydaktycznych czy sal gimnastycznych. To także 860 godzin w całym cyklu nauczania, które polscy uczniowie spędzają na lekcjach katechezy, więcej niż na lekcjach biologii, historii czy geografii - przekonują autorzy projektu.

Według zwolenników zaprzestania finansowania religii w szkołach z budżetu państwa związki wyznaniowe i Kościół katolicki są w stanie finansować lekcje swojej religii z własnych środków.

Innego zdania jest jednak rząd Prawa i Sprawiedliwości, który w opublikowanej opinii przekonuje, ze zaprzestanie finansowania religii z budżetu państwa byłoby naruszeniem dwóch konstytucyjnych zasad: wolności religii i bezpłatności nauki, ponieważ Kościół katolicki przerzuciłby koszty organizacji swoich lekcji na rodziców uczniów.

Z kolei minister edukacji, w rozmowie z mediami przekonywała, że zaprzestanie finansowania religii z budżetu państwa byłoby niezgodne z konkordatem.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

bh, źródło: tvp info

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News