Rząd PiS wyszedł z niespodziewanym projektem. "Rak nas zabija. Musimy z nim walczyć"

Rząd PiS wyszedł z niespodziewanym projektem. "Rak nas zabija. Musimy z nim walczyć"

Rząd PiS ma pomysł na wsparcie onkologii w kraju. Zdaniem ekspertów, realne stało się wprowadzenie rewolucyjnego sposobu rozwoju nauki, który w przyszłości przełoży się na liczbę zachorowań. Jakie są jego szczegóły?

Rząd PiS przygotował projekt powstania Wirtualnego Instytutu Badawczego, który na początku ma wesprzeć kwestie biomedyczne, przekładające się na efekty działań przeciwko rakowi. Podczas wywiadu dla money.pl, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński wyraźnie zaznaczył, że jest to choroba cywilizacyjna i powinna zostać potraktowana bardzo poważnie.

Plan Wirtualnego Instytutu Badawczego. Kiedy rząd PiS zrealizuje projekt?

Dardziński w wywiadzie opowiedział o wizji, której autorami jest aż dwóch premierów: Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin. To oni zwrócili uwagę na to, że Polska potrzebuje realnych rozwiązań, które doprowadzą do zniwelowania problemu, jakim jest rak. - To jest nasz cywilizacyjny problem. Rak nas zabija, więc musimy z nim walczyć. Chcielibyśmy się dołożyć do globalnej walki z rakiem - powiedział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Koszty, które rząd PiS chce przekazać na działanie Instytutu są imponujące. Pół miliarda złotych zostanie przekazanych na pierwszą odsłonę, która będzie się skupiać właśnie na biotechnologii i biomedycynie.

Jak działa Wirtualny Instytut Badawczy?

O rozwoju tego typu działań badawczych politycy informowali już w marcu tego roku. To właśnie na IV kwartał planowane były pierwsze działania, mające na celu wdrożenie programu. Założeniem WIB-u jest skoncentrowanie jak największej liczby specjalistów, którzy konsultują się ze sobą w formie wirtualnej. Zdaniem twórców odpowiedzialnych za samo działanie i rozwój samego Instytutu za wzorzec posłużyć mają zachodnie uczelnie, które już od wielu lat specjalizują się w rozwoju nauki w sposób rozproszony. Dzięki nim, wiele dziedzin naukowych mogło z powodzeniem prowadzić skomplikowane procesy badawcze, łącząc siły poprzez wsparcie najlepszych specjalistów. Kwestią budzącą jednak wątpliwości były środki przeznaczone na ten cel. Wielu ekspertów przyznało, że 500 milionów to niedużo na rozwój tak znaczącej gałęzi, jaką jest biotechnologia. Z odpowiedzią przyszły jednak komentarze autorów. Ich zdaniem, jest to pula startowa, która będzie miała na celu "rozruszanie" projektu, a sama kwota nie jest ostateczną. Jeśli rzeczywiście, działania specjalistów przełożą się na wyniki badań mających na celu zniwelowanie problemu raka w Polsce, z pewnością zostanie zwiększona. Do III kwartału tego roku mieli zostać zrekrutowani eksperci, którzy mieli nakreślić cele programu i sposób ich realizacji. Działania WIB-u mają wkrótce ruszyć. W przyszłości środki mają zostać również przekazane na robotykę czy sztuczną inteligencję.  1. Polsat będzie się tłumaczył? Ujawniono umowy resortu Gowina
  2. Dramat Jarosława Gowina. Stracił 6 milionów złotych
  3. Morawiecki bardzo odważnie o Polsce. "Przemodelowujemy mapę Europy"
Następny artykuł