Pół roku temu PiS ogłosił program za 100 mld złotych. Okazał się totalną klapą

Pół roku temu PiS ogłosił program za 100 mld złotych. Okazał się totalną klapą Źródło: Kancelaria Premiera

Rząd PiS co i raz wychodzi z kolejnymi pomysłami, które zdaniem polityków mają pomóc wielu Polakom. Premier Morawiecki często mówi o ogromnych pieniądzach, które mają w taki czy inny sposób przyczynić się do poprawy życia zwykłych obywateli. Jeden z takich programów, na który przeznaczono ponad 100 miliardów złotych, okazał się totalną klapą.

Rząd PiS znajduje się pod coraz większym naciskiem społeczeństwa. Dlatego też w głowach włodarzy partii pojawiają się nowe pomysły, które miałyby wpłynąć na polepszenie ich notowań.

Jednym z takich pomysłów był program zapowiedziany przez Mateusza Morawieckiego. Premier bardzo hucznie zapowiedział przed kilkoma miesiącami przeznaczenie ponad 100 miliardów złotych na dopłaty skierowane dla obywateli, którzy będą chcieli dokonać w swoich domach bardzo ważnej modyfikacji wpływającej na środowisko.

Rząd PiS wprowadził wielki program. Okazał się totalną klapą

Smog jest jednym z największych problemów zdrowotnych i ekologicznych, z jakimi obecnie walczy polskie społeczeństwo. Fatalny stan powietrza w największych polskich miastach przyczynia się do diametralnego wzrostu liczby zgonów oraz zachorowań na ciężcie choroby m.in. układu oddechowego.

Od dawna mówi się już, że niezbędna jest skuteczna walka z tym ogólnopolskim problemem. Jedną z wielu dróg do zmniejszenia zagrożenia jest wymiana przestarzałych pieców w domach na nowe modele, które cechują się zdecydowanie mniejszą emisją szkodliwych substancji powstających na skutek spalania.

W tym celu przed kilkoma miesiącami rząd PiS ogłosił wprowadzenie nowego programu, który wiązał się z uzyskaniem pomocy finansowej podczas takiej wymiany. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w puli projektu znajdują się aż 103 miliardy złotych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak się okazało, hucznie zapowiadany program uzdrowienia polskiego powietrza zakończył się fiaskiem. Na ten moment dopłaty otrzymały zaledwie 147 osoby. Należy zaznaczyć, że w celu odczucia prawdziwej poprawy należałoby wymienić niemalże 3,5 miliona kotłów na węgiel.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w rejonach najbardziej dotkniętych przez smog sytuacja z wnioskami jest najgorsza. Na Śląsku, Dolnym Śląsku, w Małopolsce i Łódzkiem na próżno szukać chociaż jednej osoby, której udałoby się uzyskać dofinansowanie w ramach "Czystego powietrza".

Jak na ironię, najwięcej osób, które skorzystały z dopłat można znaleźć w województwach, w których problem smogu jest najmniejszy. 

Samorządowcy zwracają uwagę na zatrważającą ułomność całego systemu zbudowanego w okół programu. Wnioski uchodzą za zbyt skomplikowane i składa się je wyłącznie drogą internetową. Z kolei następne kroki wymagają osobistego stawiennictwa w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska, gdyż nie można uzyskać żadnych informacji telefonicznie.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Co studiował Marcin Prokop? Niesamowite, że po takich studiach pracuje w TVN!
  2. Barbara Kurdej-Szatan ma idealne wymiary! Miliony kobiet chciałyby tak wyglądać
  3. Oliwia Bieniuk o mamie. Rozrywające słowa córki Przybylskiej
  4. Koledzy dręczą go przez jego imię. Boi się chodzić do szkoły
  5. Tragiczny wypadek gwiazdy Polsatu! Zniszczył jej karierę

 

Źródło: InnPoland

Następny artykuł