Minister finansów w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, Paweł Szałamacha zdecydował, że podatek VAT na jedzenie w fast foodach będzie wyższy. Resort tłumaczy to „nieprecyzyjnym prawem podatkowym”, które do tej pory było źle interpretowane. 

Do tej pory jedzenie w fast foodach było obłożone 5-cio procentowym podatkiem VAT. Jak wynika jednak z najnowszej interpretacji wydanej przez ministra finansów, od teraz zapłacimy 8% podatku.

Wszystko za sprawą zmiany interpretacji prawa podatkowego, które według obecnego obozu władzy było dotychczas źle rozumiane.

Chodzi o to, że takie miejsca jak fast foody, food trucki czy bary z hot-dogami i azjatyckim jedzeniem były dotychczas uznawane za miejsce gdzie mamy do czynienia jedynie z przygotowaniem posiłku i jego dostawą (bez obsługi kelnerskiej). Stąd mniejszy podatek 5% w porównaniu z ekskluzywnymi restauracjami i barami gdzie taka obsługa ma miejsce. Te drugie są obłożone 8% podatkiem VAT.

Według ministra finansów różnica pomiędzy fast foodami a restauracjami z obsługą kelnerską nie istnieje więc należy stosować w ich przypadku takie same podatki.

Decyzja resortu finansów z pewnością sprawi, że jedzenie w takich miejscach podrożeje.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: rmf24

...

Zobacz również