Rząd znowu sięgnie do portfeli Polaków? Nowy pomysł na kolejne składki

Rząd znowu sięgnie do portfeli Polaków? Nowy pomysł na kolejne składki Źródło: Pixabay/Fz

Rząd PiS szuka budżetowych oszczędności na wiele sposobów. Jednym z nich ma być pełne oskładkowanie umów śmieciowych. Kiedy możemy spodziewać się wejścia w życie takiego rozwiązania?

Rząd PiS idzie za ciosem. W roku wyborczym trwa realizacja postulatów z tzw. "piątki Kaczyńskiego". Wypłacane są trzynaste emerytury, za kilka miesięcy ruszą wypłaty 500 plus, które będzie obejmowało każde niepełnoletnie dziecko. Dla budżetu państwa są to znaczne wydatki.

Rząd PiS opodatkuje umowy śmieciowe w pełni? Plany są już na kolejny rok 

Jednocześnie rząd zmuszony jest szukać nowych oszczędności. Jedną z nich ma być pełne ozusowanie umów śmieciowych. Idea znana jest rządzącym od dawna. Sprawa wywołuje kontrowersje.

"Uśmiecowienie" to jedna z plag współczesnych realiów na rynku pracy. Składki w ramach umów zlecenia, dzieło czy tzw. kontraktów są niższe niż w przypadku umów o pracę. Z jednej strony - w kieszeni pracujących na "śmieciówkach" zostaje dziś więcej pieniędzy. Z drugiej - zarobkującym na niskim poziomie zostałyby odebrane kolejne ważne pieniądze.

Portal Money.pl zapowiada, że Ministerstwo Finansów i Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma w swoich zamiarach wprowadzenie w życie pełnych składek dla umów śmieciowych. Póki co informacja o planach pojawiła się w wieloletnim Planie Finansowym na lata 2019-2020.

To oznacza, że w stosunkowo niedługim czasie władze państwa przygotują projekt ustawy, która nałoży na Polaków większe podatki. Będzie miało to również swoją korzyść - pracujący na "śmieciówkach" mieliby zagwarantowaną emeryturę. Biorąc jednak pod uwagę niewysokie wynagrodzenia czy galopujące zadłużenie w ZUS trudno uwierzyć w godną emeryturę z umowy śmieciowej.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Czytamy, że pełne składki dla umów zlecenia czy dzieło miałyby ruszyć już od przyszłego roku. Dla rządu jest to kolejny z elementów uszczelniania systemu. Szacunkowe dochody z pełnego ozusowania zwiększyłyby "bazę przychodów" o ok. 3 miliardy złotych rocznie.

Badania przeprowadzone w tej sprawie wskazują, że Polacy oczekują opodatkowania umów śmieciowych. W 2014 roku analizę w tej sprawie wykonało Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). O takim pomyśle wypowiedziała się pozytywnie ponad połowa ankietowanych. Z uwagi na wybory do polskiego parlamentu i niechęć do obwarowywania Polaków podatkami w dzień głosowania, sprawa wydaje się "zamrożona". Co najmniej do jesieni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Były mąż Kaczyńskiej PRZED CHWILĄ właśnie ujawnił GIGANTYCZNĄ seksaferę w PiS!
  2. Z OSTATNIEJ CHWILI: Nie żyje polska polityk. Zginęła w wypadku w Egipcie!
  3. Gdzie pracuje Marta Kaczyńska? Prawda może was wprawić w osłupienie
  4. Ile lat ma żona Zenka Martyniuka? Wygląda tak świetnie, aż trudno uwierzyć, że jest od niego starsza!
  5. Anna Dymna przegrała walkę z nałogiem. Po 14 latach wraca na złą drogę
  6. To, co Oliwia Bieniuk powiedziała o zmarłej mamie rozrywa serce. Córka Anny Przybylskiej przeżywa teraz ciężkie chwile

źródło: Money, Planeta

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News