Rząd Prawa i Sprawiedliwości opowiedział się przeciwko dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Obóz rządzący podpisał się pod dokumentem przyspieszającym prace na rzecz środowisk LGBTI.

Po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej pod dokumentem zobowiązującym kraje członkowskie do walki z dyskryminacją środowisk LGBTI podpisały się wszystkie rządy państw należących do wspólnoty, w tym polski rząd Prawa i Sprawiedliwości.

W dokumencie przygotowanym przez Radę UE ds. zatrudnienia, polityki społecznej, zdrowia i ochrony konsumentów zawarto „Listę działań Komisji Europejskiej na rzecz poprawy równego traktowania osób LGBTI”.

Wśród wymienionych przez radę działań znalazły się m.in. wzmocnienie krajowych organów do spraw równego traktowania osób LGBTI oraz działania mające ułatwić godzenie życia zawodowego z życiem rodzinnym i prywatnym kobiet.

Jak przekonują przedstawiciele rządu Prawa i Sprawiedliwości, decyzja o opowiedzeniu się przeciwko dyskryminacji środowisk LGBT i wzmożenia działań na rzecz zwiększenia ich praw wynika z „wyboru mniejszego zła”, ponieważ odmowa odbiła by się zbyt głośnym echem na europejskiej scenie politycznej. Padło również zapewnienie, że podpisanie dokumentu przez polski rząd nie narzuca na Polskę żadnych prawnych czy politycznych zobowiązań.

Konserwatywne środowiska oraz wyborcy Prawa i Sprawiedliwości odbierają jednak podpisanie tego dokumentu przez polski rząd jak zgodę na szerzenie – ich zdaniem szkodliwej społecznie – propagandy homoseksualnej.

Z decyzji rządu Szydło są zadowolone z kolei polskie środowiska LGBT.

 – Trudno oceniać, co się stało, że rząd PiS podjął taką decyzję, ale trzeba się z niej cieszyć. Poparcie przez polski rząd tego dokumentu ma duże znaczenie, gdyż może być on podstawą do konkretnych działań, by kwestię równego statusu osób LGBTI uregulować – powiedział w rozmowie z mediami działacz LGBTI, Krystian Legierski.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :


bh, źródło: onet

Zobacz również