Myśleli, że to się nie wyda?! Media: PiS chciał znieść karę za współżycie z małoletnimi za pieniądze

Myśleli, że to się nie wyda?! Media: PiS chciał znieść karę za współżycie z małoletnimi za pieniądze Źródło: YouTube/SejmRP

Rząd postanowił znowelizować artykuł Kodeksu karnego, który dotyczy wysokości kary za pedofilię. Premiera reportażu Sekielskiego pt. "Tylko nie mów nikomu" tylko utwierdziła ich w przekonaniu, że zmiany są potrzebne. Ostatnie wydarzenie wskazuje jednak na to, że prace nad nowelizacją nie są zbyt profesjonalnie przeprowadzane. Jak to się stało, że prawie zalegalizowano projekt dopuszczający obcowanie płciowe z małoletnimi za korzyści materialne?

Rząd musi zmagać się z wieloma trudnościami. Najpierw energię PiS pochłonął strajk nauczycieli, potem skandal, który wywołała premiera reportażu o pedofilii w Kościele. Film obnażył słabość prawnych rozwiązań wobec osób wykorzystujących seksualnie osoby poniżej 15 roku życia.

Oburzenie wywołał fakt, że wielu księży nie pozostało ukaranych, choć ich zbrodnie wyszły na jaw - przeniesienie do innej parafii nie jest wystarczającym rozwiązaniem problemu. Rażące jest także to, że przełożeni duchownych nie ponieśli prawnej odpowiedzialności za krycie gwałcicieli. Zmiany w przepisach muszą być daleko idące, inaczej nie ma szans na udaną walkę z przestępstwami na tle seksualnym.

PiS doskonale zdaje sobie sprawę z nastrojów społecznych, ale zmiany wprowadza powoli. Prace nad projektem mającym na celu zaostrzenie kar dla pedofilów trwają od stycznia, ale zostały przyśpieszone po emisji reportażu Sekielskiego. Nowelizacja Kodeksu karnego była ostatnio przedmiotem obrad w kwietniu, ale wówczas nie zostało zaproponowane jeszcze skreślenie jednego z paragrafów. 

Rząd podejmuje nieprzemyślane decyzje - mogą doprowadzić do legalizacji przestępstwa

Chodzi o paragraf 2 artykułu 199 Kodeksu karnego. Zgodnie z nim osoby dopuszczające się czynów pedofilskich "na szkodę małoletniego" powinna być sądzeni szczególnie surowo. Do tej pory takim sprawcom groziło do 5 lat więzienia. W innych przypadkach jest to kara do 3 lat pozbawienia wolności. 

Nie wiadomo, czemu miało służyć wykreślenie z kodeksu karnego akurat tego paragrafu, ale ustanowione zmiany mogły być jeszcze bardziej niebezpieczne. Wykreślenie powyżej wskazanego paragrafu wiązałoby się bowiem z automatycznym cofnięciem paragrafu 3 - są one ze sobą prawnie powiązane. A to byłby raj dla pedofilów!

Pomyłka czy celowe działanie? - niejasne intencje uchwalających nowelizację

W przepisie tym mowa jest bowiem o karach dla osób, które dopuszczają się czynów seksualnych wobec małoletnich, nadużywając ich zaufania bądź oferując im w zamian korzyści materialne. Co wynikałoby z wyrzucenia tego paragrafu? Gdyby nowelizacja została uchwalona, można by było legalnie obcować z osobą 15 roku życia, gdyby przekazało się jej w zamian korzyści majątkowe. To istna dekryminalizacja.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Możliwe, że posłowei PiS po prostu przeoczyli ten istotny szczegół. Co ciekawe, tak skonstruowany projekt zdążył już przejść pomyślnie przez pierwsze czytanie. Niczego złego w nowelizacji nie dopatrzyła się Komisja Ustawodawcza. Dopiero ostatnio w trakcie drugiego czytania posłowie zorientowali się, że zamiast zaostrzenia przepisów dotyczących karania pedofilów chcą wprowadzić korzystniejsze dla nich wyroki. Być może jest to efektem pomyłki, ale trzeba przyznać, że błędy takiej rangi nie powinny przytrafiać się doświadczonym politykom.

Niektórzy nie dowierzają w dobre intencję rządzących i zarzucają im próbę przeforsowania szkodliwego projektu. Swoją opinię uzasadniają przypadkiem Marka Kuchcińskiego, który jako członek PiS miał ich zdaniem odwiedzać agencję towarzyską, gdzie obcował z kilkunastoletnią dziewczynką. Zajście zostało udokumentowane na nagraniu. Według portalu "Na Temat" istnieje aż 4 tys. taśm uwieczniających wysokich rangą polityków odwiedzających takie miejsca. Kuchciński wyparł się zarzutów, twierdząc, że padł ofiarą cyberataków. Ostatnie wydarzenia wzbudziły jednak wątpliwości mediów. Teraz z pewnością wszyscy będą pilnie patrzeć obradującym na ręce. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Martyna Wojciechowska przeszła PIEKŁO! Była molestowana przez znanego lekarza. Wyznanie gwiazdy doprowadzi was do płaczu
  2. Kim jest żona Tomasza Sekielskiego? Stawiamy miliony, że nie zgadniecie czym się zajmuje
  3. Tragiczna wizja Jackowskiego. Ostrzega, że Polacy mają duży problem, najbliższe miesiące mają być koszmarem
  4. Dziś miliony widzów włączą TVN. Telewizja pokaże film Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"
  5. Odbierze wam mowę. Właśnie ujawniono PRAWDZIWY powód rozstania Meghan Markle z pierwszym mężem
  6. Smutne wiadomości obiegły rano polskie media. Nie żyje wielki artysta, który na zawsze zapisał się w historii

Źródło: Okopress

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News