Jarosław Kaczyński oraz członkowie jego partii po raz kolejny znaleźli się w poważnych tarapatach. Przeciwko ugrupowaniu zwrócił się bowiem jeden z największych dotychczasowych sojuszników. Co sprowokowało tak poważne kroki?

Niepisany sojusz PiS i „Solidarności” trwał od początku rządów Rady Ministrów z ramienia ugrupowania. Co ciekawe, wszystko wskazuje na to, że dni współpracy pomiędzy politykami i związkowcami dobiegły już jednak końca.

Kaczyński napotkał na niespodziewane problemy

Przedstawiciele „Solidarności” odpowiedzieli bowiem właśnie na wprowadzenie przez parlamentarzystów nowego rodzaju umowy cywilnoprawnej. Chodzi tu o umowę o pomocy przy zbiorach, która dotyczyć ma osób zatrudnionych sezonowo głównie w gospodarstwach rolnych.

Umowa zakłada, że osoba, która ją podpisze, będzie objęta najważniejszymi ubezpieczeniami. Powstanie tego typu możliwości ma zmniejszyć liczbę osób pracujących „na czarno” oraz tych, którzy przez umowę o dzieło są pozbawieni niektórych praw.

Stanowcza odpowiedź „Solidarności” na poczynania PiS

Jak się jednak okazuje, według „Solidarności” umowa o pomocy przy zbiorach nie zabezpiecza bezpośrednio przed narażeniem na działanie środków chemicznych. Nie zakłada także maksymalnych obciążeń, jakie pracownik może przenieść danego dnia. Tym samym ma więc łamać dyrektywę 89/391/EWG, odnoszącą się bezpośrednio do przepisów związanych z BHP.

Jako że związkowcom nie spodobało się podejście władz do tematu, planują oni wystosować oficjalną skargę do Komisji Europejskiej. Kontrowersyjny temat bardzo szybko skomentował przewodniczący „Solidarności”, Piotr Duda.

– Wyczerpaliśmy wszelkie możliwości krajowe przeciwstawienia się tej groźnej i niedopuszczalnej regulacji, która de facto przywraca w Polsce parobków. (…) To merytoryczna skarga, tak jak ta wcześniejsza dot. kodeksu pracy, gdzie przed Komisją Europejską wykazaliśmy, że Polska łamie prawo w zakresie zatrudniania na czas określony. Wtedy na rozstrzygnięcie czekaliśmy prawie dwa lata. Mam nadzieję, że w tej ewidentnej sprawie Komisja będzie sprawniej procedować – powiedział Duda, którego zacytowano w oficjalnym komunikacie „Solidarności”.

ZOBACZ TAKŻE: Były polityk PiS uderza w Kaczyńskiego. Pogrąży prezesa ostatecznie?

ZOBACZ TAKŻE: Chcą zlinczować Morawieckiego! „Zbezcześcił pamięć Powstańców”

ZOBACZ TAKŻE: Czy pies może jeść karmę dla kota? Żeby nie zaszkodzić psu – koniecznie przeczytaj!

Popierasz Jarosława Kaczyńskiego?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

10 niezwykle wpływowych polityków, którzy nigdy nie wzięli ślubu [ZDJĘCIA]


Ile wzrostu ma Kaczyński, a ile Kwaśniewski? Możesz się zdziwić! [ZDJĘCIA]