Fundusz Kościelny od lat pozostaje obiektem burzliwych dyskusji pośród wyborców różnych opcji politycznych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak gigantyczne pieniądze trafiły na jego konto w ostatnim czasie z powodu decyzji, które podjął rząd PiS. Różnica względem zeszłego roku jest niebotyczna.

Początki funkcjonowania Funduszu Kościelnego sięgają 1950 roku.  Chociaż działa on na rzecz wszystkich kościołów działających w Polsce, środki na nim ulokowane trafiają głównie do Kościoła katolickiego. Budżet państwa jest jedynym źródłem, z którego wpływają na niego jakiekolwiek środki.

Rząd PiS oddaje coraz wyższe kwoty na Fundusz Kościelny

Fundusz przyczynia się do zabezpieczania składek ubezpieczeniowych oraz emerytalnych duchownych. Jako że jest bezpośrednio powiązany z publicznymi finansami, monitorowaniem jego działania zajmuje się oczywiście Najwyższa Izba Kontroli.

Warto więc zaznaczyć, że z jej raportu wynika coś naprawdę zadziwiającego. Jak się bowiem okazuje, państwo przeznacza na Fundusz coraz większe, niebotyczne już kwoty, które wciąż konsekwentnie wzrastają.

Zadziwiające tłumaczenie

W 2016 roku wydatki państwa na ten cel wyniosły ok. 145 mln zł. Co ciekawe, w 2017 roku było to już 159 mln zł, z czego 143 mln zł to składki ubezpieczeniowe osób powiązanych z pracą duchowną.

– Na wzrost wydatków miała wpływ decyzja parlamentu o wznowieniu od 2016 r. udzielania dotacji z Funduszu Kościelnego na konserwację i remonty obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej – wytłumaczył podobny stan rzeczy wydział prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

To jednak nie przekonuje obywateli zadziwionych ogromnymi kwotami przeznaczonymi na Fundusz. Trudno nie zauważyć, że są one astronomiczne. Zdaniem wielu osób, na pokrycie kosztów konserwacji i remontów wystarczyłaby zaledwie ich część.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co za OSZUSTWO! Nasze emerytury miały wzrosnąć, zamiast tego… zmaleją
  2. Natychmiast sprawdź swoje konto! Klienci polskich banków masowo okradani
  3. Masz konto w tym banku? Właśnie ZNIKA Z RYNKU
  4. Te zwierzaki są oficjalnie najśmieszniejszymi zwierzętami świata. Udusisz się ze ŚMIECHU [Zdjęcia]

Czy uważasz, że na Fundusz Kościelny przeznaczane są zbyt wysokie kwoty?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

BULWERSUJĄCE wypowiedzi polskich duchownych [ZDJĘCIA]


Jakim autem jeździ Wassermann? Samochody kandydatów na prezydentów polskich miast [ZDJĘCIA]

...

Zobacz również