Fundusz Kościelny od lat pozostaje obiektem burzliwych dyskusji pośród wyborców różnych opcji politycznych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak gigantyczne pieniądze trafiły na jego konto w ostatnim czasie z powodu decyzji, które podjął rząd PiS. Różnica względem zeszłego roku jest niebotyczna.

Początki funkcjonowania Funduszu Kościelnego sięgają 1950 roku.  Chociaż działa on na rzecz wszystkich kościołów działających w Polsce, środki na nim ulokowane trafiają głównie do Kościoła katolickiego. Budżet państwa jest jedynym źródłem, z którego wpływają na niego jakiekolwiek środki.

Rząd PiS oddaje coraz wyższe kwoty na Fundusz Kościelny

Fundusz przyczynia się do zabezpieczania składek ubezpieczeniowych oraz emerytalnych duchownych. Jako że jest bezpośrednio powiązany z publicznymi finansami, monitorowaniem jego działania zajmuje się oczywiście Najwyższa Izba Kontroli.

Warto więc zaznaczyć, że z jej raportu wynika coś naprawdę zadziwiającego. Jak się bowiem okazuje, państwo przeznacza na Fundusz coraz większe, niebotyczne już kwoty, które wciąż konsekwentnie wzrastają.

Zadziwiające tłumaczenie

W 2016 roku wydatki państwa na ten cel wyniosły ok. 145 mln zł. Co ciekawe, w 2017 roku było to już 159 mln zł, z czego 143 mln zł to składki ubezpieczeniowe osób powiązanych z pracą duchowną.

– Na wzrost wydatków miała wpływ decyzja parlamentu o wznowieniu od 2016 r. udzielania dotacji z Funduszu Kościelnego na konserwację i remonty obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej – wytłumaczył podobny stan rzeczy wydział prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

To jednak nie przekonuje obywateli zadziwionych ogromnymi kwotami przeznaczonymi na Fundusz. Trudno nie zauważyć, że są one astronomiczne. Zdaniem wielu osób, na pokrycie kosztów konserwacji i remontów wystarczyłaby zaledwie ich część.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co za OSZUSTWO! Nasze emerytury miały wzrosnąć, zamiast tego… zmaleją
  2. Natychmiast sprawdź swoje konto! Klienci polskich banków masowo okradani
  3. Masz konto w tym banku? Właśnie ZNIKA Z RYNKU
  4. Te zwierzaki są oficjalnie najśmieszniejszymi zwierzętami świata. Udusisz się ze ŚMIECHU [Zdjęcia]

Czy uważasz, że na Fundusz Kościelny przeznaczane są zbyt wysokie kwoty?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Pogięło ich! Polscy duchowni osiągnęli szczyt szaleństwa


Jakim autem jeździ Wassermann? Samochody kandydatów na prezydentów polskich miast [ZDJĘCIA]

Zobacz również