Rząd PiS wydaje KROCIE na Fundusz Kościelny! Tłumaczenie zwala z nóg

Rząd PiS wydaje KROCIE na Fundusz Kościelny! Tłumaczenie zwala z nóg Źródło: Fot. Flickr/Kancelaria Premiera

Fundusz Kościelny od lat pozostaje obiektem burzliwych dyskusji pośród wyborców różnych opcji politycznych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak gigantyczne pieniądze trafiły na jego konto w ostatnim czasie z powodu decyzji, które podjął rząd PiS. Różnica względem zeszłego roku jest niebotyczna.

Początki funkcjonowania Funduszu Kościelnego sięgają 1950 roku.  Chociaż działa on na rzecz wszystkich kościołów działających w Polsce, środki na nim ulokowane trafiają głównie do Kościoła katolickiego. Budżet państwa jest jedynym źródłem, z którego wpływają na niego jakiekolwiek środki.

Rząd PiS oddaje coraz wyższe kwoty na Fundusz Kościelny

Fundusz przyczynia się do zabezpieczania składek ubezpieczeniowych oraz emerytalnych duchownych. Jako że jest bezpośrednio powiązany z publicznymi finansami, monitorowaniem jego działania zajmuje się oczywiście Najwyższa Izba Kontroli. Warto więc zaznaczyć, że z jej raportu wynika coś naprawdę zadziwiającego. Jak się bowiem okazuje, państwo przeznacza na Fundusz coraz większe, niebotyczne już kwoty, które wciąż konsekwentnie wzrastają.

Zadziwiające tłumaczenie

W 2016 roku wydatki państwa na ten cel wyniosły ok. 145 mln zł. Co ciekawe, w 2017 roku było to już 159 mln zł, z czego 143 mln zł to składki ubezpieczeniowe osób powiązanych z pracą duchowną. - Na wzrost wydatków miała wpływ decyzja parlamentu o wznowieniu od 2016 r. udzielania dotacji z Funduszu Kościelnego na konserwację i remonty obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej - wytłumaczył podobny stan rzeczy wydział prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To jednak nie przekonuje obywateli zadziwionych ogromnymi kwotami przeznaczonymi na Fundusz. Trudno nie zauważyć, że są one astronomiczne. Zdaniem wielu osób, na pokrycie kosztów konserwacji i remontów wystarczyłaby zaledwie ich część.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Co za OSZUSTWO! Nasze emerytury miały wzrosnąć, zamiast tego… zmaleją
  2. Natychmiast sprawdź swoje konto! Klienci polskich banków masowo okradani
  3. Masz konto w tym banku? Właśnie ZNIKA Z RYNKU
  4. Te zwierzaki są oficjalnie najśmieszniejszymi zwierzętami świata. Udusisz się ze ŚMIECHU [Zdjęcia]
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News