Będzie dymisja w rządzie PiS? Koalicja opozycji chce odwołania ministra

Będzie dymisja w rządzie PiS? Koalicja opozycji chce odwołania ministra Źródło: Telewizja Republika

Rząd PiS staje w obliczu kolejnego kryzysu w rolnictwie. Po niedawnym skandalu z polską wołowiną minister rolnictwa zmaga się dziś z coraz ostrzejszymi ocenami sejmowej opozycji. Część posłów domaga się dymisji Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Rząd PiS już od przejęcia władzy ma sporo problemów w resorcie rolnictwa. Szalejący wirus ASP, kontrowersyjna koncepcja budowy płotu we wschodnich województwach, straty w stadninach koni, czy ostatni protest rolników - to wszystko tworzy coraz mniej optymistyczne zaplecze dla resortu Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Zdaniem posłów klubu PO-KO, sprawy wymykają się spod kontroli rządu. Czary goryczy przelało wypłynięcie afery z polską wołowiną. Choć jej sprawcami są hurtownicy, to uderza w cały sektor handlu polskim mięsem. Europa, zaniepokojona warunkami przetrzymywania mięsa, wniosła o kontrole wołowiny z Polski.

Rząd PiS w obliczu kolejnego wniosku o dymisję. "Minister przyczynił się do wydłużenia listy błędów i porażek"

Stąd dzisiejszy wniosek posłów z sejmowej komisji rolnictwa o odwołanie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Politycy PO-KO zarzucają mu "nieudolność, brak kompetencji, umiejętności oraz pomysłu na polską wieś", powołując się m. in. na wspomniane problemy.

Zdaniem PiS jest to kolejny akt politycznego ataku opozycji. 

- PO-KO próbuje w ten sposób zaistnieć – ocenił Robert Felus, wiceszef komisji rolnictwa, poseł PiS.

Zaznaczył, że to właśnie w resorcie Ardanowskiego dokonuje się największa w historii pomoc rolnikom (z powodu ubiegłorocznych susz).

- 1,5 mld zł poszło do kieszeni rolników ze względu na suszę. Możemy porównać – w 2015 roku była bardzo podobna susza i wtedy było to 400 mln zł. Nigdy takiej pomocy nie było. Jest też podjętych wiele działań jak na przykład w zakresie sprzedaży bezpośredniej, bo przecież największym problemem są supermarkety, które narzucają cenę – powiedział Robert Telus, cytowany przez serwis Radiomaryja.pl.

Sprawy polskiej wsi zupełnie inaczej widzi sejmowa opozycja. 

– W ciągu ośmiu miesięcy urzędowania znakiem rozpoznawczym ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego stały się niekompetencja, nieudolność, konfliktowość oraz brak nadzoru nad podległymi mu instytucjami państwowymi – mówiła na konferencji prasowej Dorota Niedziela, przedstawiając wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego o dymisję Ardanowskiego.

Posłanka podsumowała ministra w negatywach. Uznała, że nie rozwiązał żadnego z problemów wsi, a jego działania wprowadziły "zamieszanie”.

- Minister „przyczynił się do wydłużenia listy błędów i porażek PiS w tym obszarze, za które dzisiaj zapłacą polscy rolnicy, przedsiębiorcy oraz konsumenci” - przekonują posłowie PO-KO.

Jan Krzysztof Ardanowski jest ministrem rolnictwa od ośmiu miesięcy. W lutym, po sugestiach opozycji by podał się do dymisji po kryzysie z polską wołowiną stwierdził, że nie widzi zależności w obu wydarzeniach. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Syn Anna Seniuk to przystojny i bardzo znany aktor. Na pewno go znacie!
  2. Kim jest mąż Edyty Herbuś? Można się bardzo zdziwić
  3. Jolanta Kwaśniewska na nieznanym zdjęciu z młodości. Jest nie do poznania
  4. Żona Wiśniewskiego właśnie zadziwiła wszystkich. "Zrobi wszystko, żeby odzyskać Michała"
  5. Najbardziej dramatyczna sprawa w karierze Elżbiety Jaworowicz. Miała łzy w oczach

źródło: Radio Zet

Następny artykuł