Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia złożył petycje w sprawie przyznania świadczenia 500+ kobietom w ciąży. Według Klubu pieniądze powinny być wypłacane od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza w celu poprawienia warunków bytowych matki. Inicjatywa została błyskawicznie odrzucona przez Ministerstwo Finansów.

Poparcie w tej sprawie zgłosiła między innymi była spikerka Radia Maryja Anna Sobecka, obecnie posłanka PiS-u. W tym celu wysłała interpelację do Ministerstwa Finansów z pytaniem jakie jest stanowisko resortu i ile będzie kosztować wprowadzenie zmian. Zdaniem posłanki ta inicjatywa oprócz wsparcia finansowego pokażę, że życie ludzkie jest ważne od samego początku.

Jest to bardzo cenna inicjatywa, która pokazuje, że życie ludzkie jest ważne od momentu poczęcia. Ponadto okres ciąży jest czasem szczególnych wydatków finansowych, które wiążą się ściśle z narodzeniem dziecka, dlatego warto szczegółowo pochylić się nad tą cenną inicjatywą obywatelską – mówiła Sobecka.

W odpowiedzi na pytanie Hanna Majszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, odpowiedziała, że rząd nie może pozwolić sobie na dodatkowe koszta oraz nie ma danych, które mogłyby stanowić podstawę do oszacowania kosztów wprowadzenia zmian. Mimo tego, iż wcześniej szacowano nie więcej niż pół miliarda rocznie, dla przypomnienia program ” Rodzina 500+” w przyszłym roku ma kosztować 23 mld złotych.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

wk

...

Zobacz również