Rząd Netanjahu chce wprowadzić kontrowersyjną ustawę

Rząd Netanjahu chce wprowadzić kontrowersyjną ustawę Źródło: Fot. Pixabay

- W Państwie Izrael istnieje indywidualna równość dla wszystkich obywateli, ale prawo narodowe jest zarezerwowane tylko dla ludu żydowskiego - powiedział premier Izraela, Benjamin Netanjahu, otwierając posiedzenie rządu, na którym uchwalono kontrowersyjny projekt ustawy.

Projekt ustawy przyjęty na posiedzeniu gabinetowym określa Izrael jako "państwo żydowskie". Według jej przeciwników ustawa ta stworzy podział na Żydów oraz na obywateli drugiej kategorii, którzy Żydami nie są. Wskazują także, że może ona nasilić niepokoje panujące w regionie. Za przyjęciem projektu ustawy głosowali ministrowie z ramienia trzech nacjonalistycznych partii (w sumie 15 głosów za) Nasz Dom Izrael, Żydowski Dom oraz Likud. Przeciwko przyjęciu projektu byli ministrowie z ramienia centrowej partii Jest Przyszłość (7 głosów przeciw). Centrowcy wdali się w ostrą wymianę zdań z premierem Netanjahu oskarżając go o to, że przygotowywana ustawa jest jedynie narzędziem mającym mu ułatwić nadchodzące wybory w jego radykalnie nacjonalistycznej partii.

Z kolei prokurator generalny Izraela, Jehuda Weinstein, nazwał tą ustawę "atakiem na demokratyczną naturę Izraela". Kontrowersyjna ustawa to nie pierwszy taki pomysł nacjonalistycznych władz Izraela. Rok temu zdecydowano, że linie autobusowe łączące Zachodni Brzeg i Izrael będą miały autobusy tylko dla Żydów i tylko dla Palestyńczyków. Izraelski rząd zaakceptował także w ubiegłym roku projekt gminy Tel Awiw zakładający segregację rasową w przedszkolach na jej obszarze. Przedszkola podzielono na te dla izraelskich dzieci oraz na takie, do których kierowane są dzieci czarnoskórych imigrantów z Afryki subsaharyjskiej.

Ponadto izraelskie prawo zezwala na emigrację do tego państwa tylko osobom, które są narodowości żydowskiej lub wyznają judaizm. Izrael odmawia też obywatelstwa, pobytu oraz własności nieruchomości uchodźcom wojennym innej narodowości niż żydowska, którzy zamieszkiwali niegdyś tereny zajmowane przez Izrael w wyniku kolejnych wojen. Niektóre organizacje, w tym Palestinian Society for the Protection of Human Rights i Islamic Human Rights Commission, zarzucają Izraelowi, że jest państwem praktykującym apartheid w rozumieniu definicji ONZ.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News