Rząd chce zwolnić z VAT podatników o obrotach do 40 tys. euro

Rząd chce zwolnić z VAT podatników o obrotach do 40 tys. euro Źródło: fot. pixabay/flickr

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął w tym tygodniu wniosek o uchylenie części normy prawnej w kontekście unijnych reguł VAT. Polska wystąpi niedługo do Komisji Europejskiej o przyznanie od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2018 r. odstępstwa od unijnych reguł co da możliwość, by każdy podatnik wykazujący obroty do 40 tysięcy euro będzie zwolniony z płacenia podatku VAT.

Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, gabinet Beaty Szydło "zaakceptował wniosek do Komisji Europejskiej, który umożliwi przyznanie Polsce w latach 2017-2018 prawa do zwolnienia z podatku VAT podatników, których roczny obrót nie przekracza 40 tys. euro (200 tys. zł). Obecnie limit ten wynosi 30 tys. euro (150 tys. zł)".

Rozwiązanie jakie planuje wprowadzić w życie obóz władzy ma głównie ułatwić i uprościć prowadzenie działalności gospodarczej przez firmy osiągające niewielkie obroty. Przedsiębiorstwa wykazujące małe obroty będą również zwolnione z obowiązku rejestracji dla potrzeb podatku VAT, prowadzenia szczegółowej ewidencji VAT oraz wystawiania faktur i rozliczania tego podatku.

Według rządu rozwiązanie to wesprze drobne przedsiębiorstwa i pozwoli na ich szybszy rozwój.

Według wstępnych szacunków z rządowego rozwiązania mogłoby skorzystać nawet 24 tysięcy polskich podatników.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

bh, źródło: rzeczpospolita
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News