Według komunikatu Ministerstwa Finansów, zadłużenie państwa polskiego wzrosło o 47 mld złotych w ciągu ostatniego półrocza. Głównym powodem zadłużenia ma być „gromadzenie środków na finansowanie potrzeb pożyczkowych”, które wynika z wypłat w ramach programu 500+.

Aktualnie całość polskiego długu wynosi już ponad 881 mld złotych. Jak skomentował sprawę rosnącego długu Witold Orłowski z Narodowej Rady Rozwoju, „bal trwa, ale możemy obudzić się ze sporym rachunkiem do zapłacenia”.

„Na razie bal trwa, obyśmy się nie obudzili z wielkim kacem i rachunkiem do zapłacenia. To nieliczenie się konsekwencjami, bo ważniejsze jest zdobycie dodatkowego miliona głosów, a konsekwencjami ktoś będzie się martwił za 5 lat” – komentował program 500+ Orłowski.

Winny tak szybkiego wzrostu zadłużenia ma być głównie program 500+. Poza nim winne są także finansowanie deficytu budżetowego i różnice w kursach walut, które osłabiły złotego wobec euro.

Co ważne, część długu rośnie w walutach obcych, ponieważ rząd mając problemy ze ściąganiem pieniędzy od banków i marketów pożyczał pieniądze od zagranicznych inwestorów finansowych.

Zadłużając kraj na 47 mld złotych w ciągu 6 miesięcy, rząd Szydło pobił zeszłoroczny wynik rządu Ewy Kopacz, który przez pierwsze półrocze 2015 roku zadłużył Polskę o 37 mld złotych.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: natemat.pl
pt

Zobacz również