Rząd popełnił błąd
pikio.pl
Weronika Wasiak - 8 Listopada 2020

Rząd popełnił tragiczny w skutkach błąd. Eksperci nie mają wątpliwości, można było go uniknąć

Rząd popełnił ogromny błąd, który szybko zaczął przynosić gorzkie owoce. Eksperci zabrali głos, można było go uniknąć.

Rząd w październiku został postawiony pod ścianą i zmuszony do ponownego wdrożenia tych obostrzeń, z którymi Polacy zmierzyli się wiosną, u schyłku epidemii. Zdecydowana większość miejsc, w których jak dotąd gromadziły się mniejsze bądź większe tłumy, została zamknięta. Otwarte pozostają jedynie sklepy spożywcze, apteki, kościoły czy urzędy oraz przedszkola. Według ekspertów, władze kraju popełniły w tym wszystkim jeden kuriozalny błąd.

Na miejscu ratownicy, strażacy i wozy bojowe, służby szukają ludzi. Katastrofa w dużym polskim mieścieNa miejscu ratownicy, strażacy i wozy bojowe, służby szukają ludzi. Katastrofa w dużym polskim mieścieCzytaj dalej

Specjaliści nie mają wątpliwości. Rząd popełnił błąd, którego można było uniknąć

W rozmowie z Interią wirusolog, prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odniosła się do obostrzeń wprowadzonych w październiku i przyznała, że efektów powinniśmy spodziewać się za około dwa tygodnie. Do tego czasu liczba nowych zarażeń może nie spadać znacząco.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

- Obostrzenia, które zostały wprowadzone, czyli m.in. zakaz wstępu do kin czy teatrów, nauka zdalna dla dzieci z klas I-III, tak naprawdę mają za zadanie stworzenie warunków, aby ludzie pozostali w domach, inaczej mówiąc, chodzi o zabranie pretekstu do tego, aby wychodzili do kin czy teatrów. W tej chwili jest najważniejsze, żeby jak najwięcej osób pozostało w domach, ewentualnie wychodziło tylko za konieczną potrzebą - mówiła dla Interii prof. Szuster-Ciesielska.

Ekspertka podkreśliła, że 70% zarażeń to zarażenia domowe. Nie ma wątpliwości, że jest to wynik otwarcia szkół 1 września. Wirusolog przyznaje, że choć dzieci przechodzą zakażenie COV ID-19 łagodnie lub zupełnie bezobjawowo, przenoszą wirusa na dorosłych, rodziców i dziadków, a ci na kolejne osoby.

Według prof. Szuster-Ciesielskiej, gdyby uczniowie nie wrócili do szkół po wakacjach tylko kontynuowali naukę zdalną, dziś zarażeń mogłoby być znacznie mniej.

- W efekcie dzisiaj 70 proc. zakażeń to są przede wszystkim zakażenia domowe, najtrudniejsze do opanowania. Ogniska zakażeń łatwiej opanować, jeśli są duże i pojedyncze, natomiast w sytuacji rozproszonych zachorowań, jakie obserwujemy obecnie, można je ograniczyć tylko poprzez pozostawanie ludzi w domach, aby wirus dalej nie ulegał transmisji - wyjaśniła ekspertka.

Zdaniem prof. Szuster-Ciesielskiej wprost mówi o fatalnych prognozach dla Polski. Przyznaje, że chociaż początkowo mówiono, że 30 tys. nowych zrazżeń na dobę Ministerstwo Zdrowia może odnotowywać na przełomie listopada i grudnia, przykry próg został prawie osiągnięty jeszcze w październiku.

Dzisiaj grzeje:

1. Podczas pogrzebu usłyszeli płacz i dziwne dźwięki z trumny. Kiedy otworzyli wieko, zamarli, natychmiast podjęli decyzję

2. Melania Trump opuści nie tylko Biały Dom, ale też męża? ”Odlicza każdą minutę do czasu, gdy on opuści urząd i będzie mogła się rozwieść”

3. Wspaniałe wieści dla emerytów. Dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy kiedy

- Można tylko liczyć, że te ostatnie obostrzenia, które zostały wprowadzone, rzeczywiście przyhamują nieco epidemię w naszym kraju i będziemy obserwować pewną stabilizację - dodała ekspertka w rozmowie z Interią.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kot goni mysz, jednak po chwili gryzoń robi najbardziej niespodziewaną rzecz. Wideo rozkłada na łopatki
  2. Jakub Błaszczykowski został skandalicznie wykorzystany. Prawda wyszła na jaw, oszukano go
  3. Rząd w ostatniej chwili podjął ostateczną decyzję ws. maseczek. Zmiany już od dziś
  4. Rząd nagle zmienia plany. Wycofa się z kontrowersyjnego zakazu?
  5. Żona zwija się z bólu. Mąż w tym czasie robi porażającą rzecz, zdjęcie oburzyło tysiące internautów
  6. Co by się stało, gdyby człowiek wpadł do czarnej dziury? Odpowiedź zaskakuje
  7. Kamery nagrały zdumiewające zachowanie 12-latka. Kobieta wyciągnięta z opresji przez młodego bohatera

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Interia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News