Ojciec Tadeusz Rydzyk nie mógł spodziewać się tego, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za swoje działania. To zdecydowanie największa afera z udziałem duchownego od wielu lat. Pisma w tej sprawie złożył Adam Szłapka. Urząd Skarbowy i CBA ponownie wkraczają do akcji.

Ojciec Tadeusz Rydzyk jest wyjątkową postacią pośród duchownych, założyciel Radia Maryja i prezes zarządu fundacji „Lux Veritatis” od wielu lat ma wpływy w środowisku polskiej prawicy. Swoje poglądy prezentuje często na antenie swoich mediów, czym bardzo często naraża się wielu osobom na krytykę.

Czym Tadeusz Rydzyk naraził się opozycji?

Skandal z udziałem ojca Rydzyka rozpoczął się w 2016, kiedy do sieci wyciekło nagranie jego wypowiedzi na antenie telewizji Trwam z 2003 roku, w której tłumaczył się z dwóch samochodów, rzekomo przekazanych przez bezdomnego na ręce redemptorystów, z którymi jest związany ślubami zakonnymi. Zawiadomienie do prokuratury, urzędu skarbowego i CBA w tej sprawie złożył poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.

– Darowizny na rzecz kościelnych osób prawnych na cele kultowo-apostolskie są zwolnione od podatku. Podmioty te w określonych przypadkach nie mają również obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy o zobowiązaniach podatkowych – powiedział Onetowi rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Łukasz Łapczyński.

Zdaniem prokuratorów nie można pociągnąć duchownych do odpowiedzialności, ponieważ zapisali darowiznę na zakon, a nie fundację i używali ich zgodnie z przeznaczeniem do celów „kultowo-apostolskich”.

Pomimo odmowy prokuratury ws. wszczęcia postępowania poseł wysłał pismo, w którym na podstawie przepisów o dostępie do informacji publicznej domaga się wyjaśnień. Pyta o to, kiedy darowizna została przyjęta, a także, w jaki sposób są wykorzystywane auta przekazane przez bezdomnego. Ponadto duchowni mają wysłać mu listę darowizn powyżej kwoty 5 tys., które zostały przekazane prowincji redemptorystów w latach 2016-2017.

– Będziemy drążyć temat i nie odpuścimy. Nie jest normalną rzeczą, że osoba bezdomna przekazuje dwa samochody na rzecz kościoła. – komentuje poseł Adam Szłapka dla Onetu.

PRZECZYTAJ: Wstrząsający efekt 500 plus, wyborcy będą wściekli bez wyjątku

PRZECZYTAJ: Jarosław Kaczyński spali się ze wstydu, co za upokorzenie

PRZECZYTAJ: Siostry Kardashian w odważnej kampanii Calvin Klein

Tadeusz Rydzyk
screen gazetakrakowska.pl
Tadeusz Rydzyk
Twitter.com/@RadioMaryja

Tadeusz Rydzyk

Największe graficzne porażki gwiazd [ZDJĘCIA]


Nie uwierzysz, jak wiele razy te gwiazdy brały ślub!

Zobacz również

Redaktor portalu pikio.pl, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Światopoglądowy konserwatysta, umiarkowany anarchista, zwolennik społecznej nauki Kościoła. Katolik i mąż.